Strava bohatá na tuky (a zvláště na nasycené tuky) a hodně slaná zvyšuje riziko koronárních srdečních chorob.
Průměrně se odhaduje, že třetině případů rakoviny je možné předejít změnami stravy. Strava bohatá na vlákninu a celá zrna a s omezeným množstvím tuků má schopnost prevence mnoha typů rakoviny, včetně nádorů tlustého střeva, žaludku a prsu.
Mnozí odborníci na plodnost jsou přesvědčeni, že nezdravé jídlo, velké množství tuků, cukrů, a průmyslově zpracovaných potravin s nedostatkem nezbytných živin, může vést k neplodnosti a zvyšuje riziko potratu.
Obsah článku
Strava bohatá na tuky, cukry a sůl
Strava bohatá na tuky, cukry a sůl vede k nárůstu hmotnosti a zvyšuje riziko obezity. Nadbytečná váha nejenže přispívá k rozvoji srdečních chorob, cukrovky, rakoviny a neplodnosti, ale je také spojena s únavou, nízkým sebevědomím a potlačenými duševními i fyzickými projevy.
Nezdravá strava vede k riziku depresí a náladovosti. Je rovněž spojena s premenstruačním syndromem, neukojitelnou chutí k jídlu a pocity úzkosti.
Jídlo, které obsahuje mnoho přídatných a konzervačních látek a rafinovaného cukru, může vést ke špatné koncentraci, hyperaktivitě a agresivitě. Je tomu tak, proto, že jídlo s velkým množstvím cukru a přidaných látek neobsahuje chrom, který je odstraněn během procesu rafinace. Chrom je nezbytný pro udržování hladiny cukru v krvi, pokud se tato hladina vymkne kontrole, může to způsobit zmíněné problémy v chování.
Strava, která neobsahuje dostatek základní živiny vápníků (potřebné pro pevnost kostí), zvyšuje riziko měknutí nebo křehnutí kostí, tedy stavu známého jako osteoporóza.
Jídlo, v němž je velké množství cukru, způsobuje nadbytek glukózy (druh cukru přenášený krví) proudící Vašim tělem. Nadbytečná glukóza v krvi značí rozvoj problémů s krevním cukrem, jako např. diabetes mullitus. Příznakem diabetu jsou žízeň, časté močení způsobené nadměrným množstvím glukózy, potíže se zrakem, vyčerpanost a opakované infekce.
Strava chudá na výživné látky
Strava chudá na výživné látky je extrémně namáhavá pro játra. Játra jsou nezbytná pro správné trávení a absorpci životadárných vitamínů a minerálů. Pro udržení optimálního zdraví je nutné, aby Vaše játra byla ve špičkové kondici. Nedokážou se vypořádat s velkým množstvím nasycených tuků a alkoholu, což může vést k jaterním a ledvinovým problémům, a třeba i k onemocnění ledvin a cirhóze (životu nebezpečný stav, kdy odumírají jaterní buňky).
Je-li Vaše strava nevhodná, může narušit Váš imunitní systém a zvýšit Vaši náchylnost k nachlazení, chřipce a jiným zdravotním potížím. Potřebujeme nepřetržitý a vyrovnaný přísun základních vitamínů a minerálů, aby náš imunitní systém náležitě fungoval a poskytoval nám ochranu před infekcemi a nemocemi.
Jídlo dává našemu tělu energii nutnou k tomu, aby řádně fungovalo. Všichni máme v těle až 100 miliard buněk, a každá z nich vyžaduje neustálý, každodenní přísun výživných látek, aby mohla optimálně pracovat. Pokud budou buňky dobře vyživovány projeví se to na Vaší náladě, hladině energie, chuti k jídlu, mozkové kapacitě, sexuální výkonnosti, spánku a zdraví vůbec. Je to klíč k tělesné a duševní pohodě.
Snížení váhy pomůže prodloužit Váš život:
Prvním krokem k dosažení dobrého zdraví je dostat pod kontrolu hmotnost. Nové studie potvrzují, že počet případů obezity roste, což s sebou nese vyšší riziko diabetu a nižší délku života.
Nadváha spojená s předčasným úmrtím:
V USA vyšla v roce 2003 studie, která zjistila, že obezita zkracuje délku života, především u mladých dospělých. Vědci porovnávali BMI /index tělesné hmoty/ s dlouhověkostí a zjistili vztah mezi předčasnými úmrtími a BMI. Například dvacetiletý muž, měřící 177cm a vážící 130kg, jehož BMI je vyšší než 40, dle odhadů přijde v důsledku obezity 13 let života (extrémní příklad). Průměrně se člověk s obezitou dožívá o 3-5 let méně než jejich protějšek se zdravou hmotností.