Hlavní Životní styl Víte, jaké zdravotní benefity přináší kvalitní a plnohodnotný relax?

Víte, jaké zdravotní benefity přináší kvalitní a plnohodnotný relax?

by Martin Balko
Publikováno: Poslední aktualizace

Tak jako my lidi máme zákony, tak je má i zdraví. Jedním z nejdůležitějších zákonů zdraví je také odpočinek. Žijeme čím dál tím uspěchanějším životem a o to víc je třeba se čas od času zastavit a načerpat síly.

Odpočinek je pro naše tělo uklizeč, dobíjecí stanice a stroj času.

Proč uklizeč? Během spánku se neutralizují a odstraňují všechny odpadní látky.

Proč dobíjecí stanice? Každý z nás potřebuje někde čerpat sílu. A příroda si to zařídila tak, že pro člověka je dobíjecí stanicí spánek, ve kterém tělo regeneruje a nabírá síly na další den.

A proč stroj času? Budete překvapeni, ale dostatek spánku zpomaluje stárnutí a omlazuje tělo, srdce i duši.

Pozitivní účinky pravidelného odpočinku

Blahodárné účinky pro srdce

Odpočinek si nepředstavujte pouze jako spánek. Odpočívat můžete stejně tak dobře jako v leže i v sedě nebo při protažení. Během těchto aktivit se tělo uklidní. Protože není zatíženo žádnou fyzicky náročnou aktivitou, tak se zpomalí oběh krve. Dojde ke zklidnění svalů i dechu. Díky tomu pomalu klesne krevní tlak. Tzn. kvalitní relax = prevence proti vysokému krevnímu tlaku.

Srdce je jedním z nejnamáhanějších svalů v těle. Musí rozehnat krev do celého těla – z hrudi  až do konečků prstů. Během relaxace dáváte prostor a čas organismu prokrvit rovnoměrně celé tělo.

Svalový oddych

Naše svaly jsou v neustálém napětí a zápřahu, i když zrovna žádnou náročnou fyzickou aktivitu neprovádíme. Správný oddych dokáže přimět tělo k uvolnění svalů. Takto snižujete chronické bolesti.

Tip: K příjemnému svalovému uvolnění dochází i ve vířivce nebo jacuzzi.

Naučíte se dýchat

Při odpočinku se dech přirozeně zpomaluje a prohlubuje. Dochází tak k řádnému okysličení všech buněk, protože váš dech není již pouze povrchový, ale hluboký. Správné okysličení přispívá k perfektnímu prokrvení těla. Navíc při odpočinku můžete trénovat různá dechová cvičení.

Koncentrace a kreativita

Jakýkoliv odpočinek přispívá k lepší koncentraci. Protože při relaxaci vaše mysl odpočívá, utlumí zbytečné problémy a na chvíli vypne. Tento úklid v naší hlavě dává prostor novým nápadům a řešením. Přispějete tak k lepší soustředěnosti mysli i očí.

Tip: Mnozí úspešní podnikatelé využívají odpočinek i pro nápady na podnikání.

Zdroj https://pixabay.com/

Dobytí baterek

Telefony, počítače, sociální sítě, politické dění, práce, škola – to všechno nás neustále vysává. Naše energie není bezedná jáma. Je potřeba občas nabrat síly. A právě při relaxaci načerpáte množství energie. Tělo si o odpočinek řekne, i když ho dlouhou dobu zanedbáváte. Bez oddychu se zhoršuje koncentrace, mozková i fyzická aktivita stagnuje.

Klidné odpočaté tělo a mysl má rychlejší reakce, je bystřejší a je připraveno řešit nové problémy. Čím víc toho chcete stihnout, tím víc byste měli odpočívat. Věřte, že odpočatí budete mnohem produktivnější.

Kde a jak odpočívat?

Odpočívat byste měli kdekoliv a kdykoliv. Jakmile cítíte, že už prostě nemůžete, zastavte se a oddechněte si. Už při realizaci zahrady a domova myslete na to, aby se vám doma dobře relaxovalo.

Jak odpočívat je otázka na zamyšlení. Každý z nás upřednostňuje jinou formu odpočinku, to hodně souvisí s vykonávanou prací. Jestliže někdo sedí celý den v kanceláři a ze židle už má zkamenělé pozadí a polámaná záda, pravděpodobně se rád protáhne. Pokud naopak pracujete celý den rukama a práce je fyzicky náročná je jasné, že jediné na co můžete myslet je postel.

Prvním krokem, jak nechat odpočinout hlavu je, být chvíli offline. Jednoduše zahoďte telefon a buďte alespoň na malé moment sami se sebou nebo s vašimi blízkými. Uvidíte, že najednou je vaše vnímání o tolik pozornější a bystřejší.

Naším tipem na opravdu plnohodnotný relax je strávit nějaký ten čas v přírodě. Není úplně nutné, abyste lezli po horách nebo šli běhat maraton, i když to se samozřejmě cení. Klidně si můžete vzít deku, roztáhnout ji ve stínu pod stromem, zavřít oči a poslouchat zpěv ptáků a hučící vítr. Budete překvapeni, jakou sílu má příroda.

A co vy? Ruku na srdce, dopřáváte si dostatečné množství odpočinku a relaxace? Jestliže ne, teď víte, proč byste to měli okamžitě napravit. Najděte si něco, u čeho ucítíte uvolnění a na chvilku odhoďte všechny starosti za hlavu.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.