Jak naučit děti bezpečnosti a silničnímu provozu?

by Martin Balko
4 minutes read
Deti a silniční provoz

Dopravní výuka by neměla začínat ve škole, nýbrž doma. Často se stává, že děti chodí do školy samy, nebo se kolem silnice pohybují. Proto by měly vědět, jak se v blízkosti silnice chovat a jak předejít různým nehodám. Tyto znalosti by ale měly získávat již v útlém věku doma od rodičů.

Ať už jedete na výlet, jste na hřišti nebo posíláte děti do školy, měli byste je učit každý den. Každá vaše společná procházka by měla být zároveň lekcí o dopravě a bezpečnosti na silnici.

Kdy začít s výukou?

Jelikož se nejedná o klasickou výuku, kde dítě sedí a poslouchá, je dobré začít co nejdříve. S jednoduššími věcmi lze začít již od 3 let dítěte. Základy chování na silnicích a v blízkosti by mělo chápat. Samozřejmě je třeba přizpůsobit náročnost učení věku dítěte.

 

Učení je hra

Při procházkách můžete dítěti vysvětlovat základy, jako že se musí přecházet vždy po přechodu, že se má minimálně 3x rozhlédnout atd. Krom teorie je ale důležitá praxe.

Efektivním učením je s pomocí hraček a her. Snad každé dítě má doma alespoň jedno autíčko, které můžete při vysvětlování použít. Co se osvědčilo nejen v domácnostech, ale i ve školách je využívání dopravního hřiště. Tyto hřiště jsou speciálně upravená tak, aby si děti vyzkoušely různé situace, se kterými se na silnicích mohou setkat.

 

Dopravní hřiště si můžete udělat i doma. Stačí k tomu papír a tužka. Jestli nejste kreativní typ člověka, nevadí. Určitě znáte takové ty dětské koberce se silnicemi, cestami atď. Vezměte autíčko a hurá na výuku. Pro výuku hrou lze využít i rozvoj techniky. Jistě narazíte na různé hry, které učí děti bezpečnému chování na silnicích a v provozu.

 

Co můžete také vyzkoušet je poznávání značek během jízdy. Děti jsou zvídavé a rádi se formou hry učí. Počítejte jim skóre dobře interpretovaných značek a odměňte jejich výkon.

Říkejte jim proč

Stejně tak jako dítěti budete říkat, že trouba pálí, ať na ni nesahá a ono bude stále čím dál tím zvědavější co tím myslíte, dokud se samo nespálí. Tak byste také měli své děti informovat o možných následcích i v silničním provozu.

 

Samozřejmě se vyhněte tragickým videům a fotkám z nehod. Děti by si ale měly být vědomy následků a nástrah, na které mohou narazit. Vysvětlete jim, proč nosit reflexní vestu, proč je důležité nosit přilbu nebo co se může stát, když půjdete na červenou.

Jděte příkladem

Není dobré kázat vodu a pít víno. To zvlášť patří při výchově dětí. Abyste vaše dítě naučili něco, podle čeho se má chovat, musíte to také dodržovat. Začněte tím, že při výběru dětského kola nezapomenete na helmu a třeba pomocná kolečka.

Až se vydáte na výlet, sami si helmu nasaďte a nesundávejte ji. Na procházce přecházejte přes přechod na zelenou a vždy se dobře rozhlídněte. Děti se nejčastěji učí tak, že odkoukávají vzorce chování od svého okolí. Proto je tak důležité být vzorem.

Bezpečnost na hřišti

V určitém věku rodiče přestávají s dětmi chodit na dětská hřiště. Domluví se s kamarády a vyráží. Právě během těchto situací dochází k nehodám.

Když už dítě vyráží do světa samo. Mělo by vědět, že když mu spadne míč na silnici, musí se pořádně rozhlédnout. Děti také rády po ulicích lítají jak splašení koně. Proto varování před běháním po ulici a hrách poblíž silnice je samozřejmostí.

Bezpečná cesta do školy

Né všichni máme čas každý den vodit své ratolesti do školy. Časem  vaše dítě bude muset osamostatnit a tuto činnost zvládnout samo. Příprava je základ.

S dítětem do školy choďte každý den stejnou trasou, dokud si ji nezapamatuje. Nechcete přece, aby zabloudilo a vy ho pak hledali po všech čertech. Než vyrazíte na cestu, opatřete ho bezpečnostními prvky. Tím máme na mysli například reflexní pásky na batohu, bundě a kalhotách.

I když nechceme dětem dávat telefon příliš brzy, když chodí do školy samo, je to takřka nutností. Není potřeba, aby mělo vaše dítě nejnovější smartphone. Stačí jednoduchý tlačítkový telefon, s trochou kreditu, aby mohlo v případě nouze zavolat.

Všichni rodiče se asi shodnou na občasném pocitu, že do dětí furt něco hučí, ale efekt je stejný jakoby mluvili do dubu. Jedna věc je dítě něco učit a vysvětlovat a další je jim to názorně ukázat. Pokud budete základní bezpečné chování dodržovat a pravidelně na každý z jednotlivých pravidel upozorňovat, pomalu ale jistě si to dítě vštípí. 

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.