Hlavní Životní styl Trpíte depresemi? Vyzkoušejte práci na zahradě!

Trpíte depresemi? Vyzkoušejte práci na zahradě!

by redakce
Trpíte depresemi? Vyzkoušejte práci na zahradě!

Existuje celá řada činností, které perfektně zaměstnají nejen ruce, ale také hlavu. Pokud se v poslední době necítíte psychicky nejlépe a trpíte depresemi, najděte si nového koníčka, který vás bude bavit a naplňovat. Jednou z naprosto ideálních voleb je zahradničení – je kreativní, zábavné, vystavíte se při něm sluníčku a vůně květin vám bude zároveň aromaterapií. A co víc, každý psycholog vám potvrdí, že energická zelená barva, kterou oplývá každá zahrada, má na lidskou mysl více než pozitivní vliv. Takže nasadit rukavice a s chutí do toho!

Zahradničení jako terapie

Psychologové a psychoterapeuti zjistili, že pěstování rostlin má na lidskou psychiku skutečně blažené účinky. Předpokládá se, že za to může hned několik faktorů – tím prvním je samozřejmě všudypřítomná zelená barva, která v člověku evokuje život a energii, ale o tom jsme si již řekli v úvodu. Dalším důvodem je pak to, že se člověk během práce na zahrádce vystavuje po delší dobu slunečnímu záření, díky kterému načerpá dostatek vitamínu D. A právě jeho nízká hladina někdy způsobuje, že se lidé necítí psychicky dobře a trpí depresemi, stresem či úzkostí.

V neposlední řadě je to také fakt, že vypěstovat rostlinku ze semínka, sklidit vlastní plody a do vázy nařezat vlastnoručně vypěstované květiny je něco, co člověka naplňuje. Jako by sám pomohl vytvořit něco nového a podpořil to v dalším životě. Je to jakýsi maličký úspěch, že naše snaha vložená do života rostliny měla smysl, a že péče o život rostlinky byla úspěšná.

Bylinky a květiny

Pěstovat lze na zahradě prakticky cokoliv. Ne každý má však velký pozemek, na který lze vysázet pole brambor a sad ovocných stromů. Květinový či bylinkový záhon se však vejde na každou zahrádku. Navíc je voňavý, barevný i užitečný. Bylinky můžete pěstovat jak v zemi, tak v truhlících či květináčích na oknech, parapetech nebo třeba na okraji terasy. Voňavý rozmarýn, tymián, petrželku nebo třeba pažitku jistě s radostí využijete při vaření a květiny, jako jsou lilie, levandule nebo třeba jiřiny, se budou skvěle vyjímat ve váze!

Stavba na zahradě zaměstná ruce i mysl

Pod pojmem stavba si nemusíme hned nutně představovat druhý dům. Vybudovat si něco užitečného vlastníma rukama je stejně dobrý pocit, jako něco vypěstovat. Můžete vyzkoušet postavit skleník, pařeniště, krmítko pro ptáčky nebo vyvýšený záhon, do kterého pak můžete zasadit například listovou zeleninu, která bude lépe chráněná před případnými škůdci. Pokud si na nic z toho netroufáte, natřete si třeba plot novou barvou nebo nazdobte keramické květináče, ve fantazii se meze nekladou.

Terasa jako ideální místo pro odpočinek

Jestliže milujete odpočinek na čerstvém vzduchu, nezapomeňte ani na terasu. Zařiďte ji vhodným nábytkem – zvolte například středomořský styl a doplňte jej vhodnými rostlinami, které perfektně doladí atmosféru. Hodit se budou například citrusy v květináčích, levandulové a šalvějové keříky, ale i truhlíky a květináčky s voňavými středomořskými bylinami. Do větru zavěste zvonkohry z mušlí či sklíček a nezapomeňte ani na vodní prvek. Tím může být například malá zahradní fontánka. Nebojte se o místo, tyto fontány jsou opravdu drobné a fungují na solární energii, proto je lze postavit například před vstup na terasu. Zvuk tekoucí vody je velice uklidňující a v kombinaci s ostatními prvky bude vaše terasa ideálním místem pro relaxaci.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.