Tento článek začíná jedním zajímavým překladem, který může sloužit jako zjednodušený přehled doporučených potravin. V žádném případě není závazný a o některých bodech by se dalo jistě diskutovat, ale myslím si, že většině z nás bude inspirací.
Obsah článku
Je to raw nebo není?
Jedna z nejčastějších otázek, které dostávám, zní: „Je (doplňte jméno potraviny) raw?“ a potom „Existuje seznam raw potravin, které smím jíst?“ Inu, o takovémto seznamu nic nevím, ale v tomto článku shrnu své názory na předchozí otázky.
Ze všeho nejdřív si myslím, že musíme udělat krok zpět a zeptat se sami sebe: „Proč jsem na syrové stravě?“ Pro většinu lidí je tím důvodem zlepšení zdraví. Takže naše otázka by měla znít: „Je to zdravé nebo ne?“ „Je to syrové (upravené na méně než 42°C?)“ „Bylo to jídlo průmyslově zpracováno?“
Napadá mě hned několik věcí, které jsou považovány za raw, ale nikdy bych si je do pusy nedal. Třeba syrové maso a mléčné výrobky. Podle mě nic z toho není zdravé, a ačkoliv několik přínosů jim musím přiznat, tak si myslím, že seznam jejich negativ je mnohem delší. Podle toho jsem se rozhodl rozdělit jídlo do tří kategorií:
- potraviny, kterého bychom měli konzumovat co nejčastěji
- potraviny, které můžeme občas zahrnout
- potraviny, které bychom měli vyloučit
Když se vydáte na cestu raw, váš jídelníček byste měli založit na tomto jídle:
Syrové ovoce a zelenina – jakékoliv. Čím čerstvější, tím lepší, a pokud máte možnost vlastního pěstování, je to ta nejlepší volba. V jiném případě využijte možností, které nabízí místí farmáři, obchody se zdravou výživou, popřípadě příslušná oddělení obchodních řetězců.
Čerstvé klíčky – I v malém bytě si můžete vypěstovat vlastní klíčky a pochutnat si na těchto semíncích plných života.
Jako vitarián můžete konzumovat následující:
Ořechy a semínka – Mnoho ořechů je skutečně raw, to znamená, že neprochází prosem zahřívání při vysokých teplotách. Vždy dejte přednost ořechům ve skořápce, protože jakmile jsou vylouskané, začne u nich probíhat proces oxidace a mohou žluknout. Některé jsou po vylouskání zahřívány na vysokou teplotu.
Čerstvé kokosové ořechy – Jsou perfektním zdrojem elektrolytů, nejčistší tekutiny a vápníku.
Sušené ovoce – Věděli jste, že většina sušeného ovoce v obchodech je vlastně vařená? Ano! Mluvil jsem s mnoha výrobci a distributory a ptal se je na teplotu, při které jsou sušeny. Běžně je to přes 93°C. Jsou na to hrdí, přestože toto sušení není v rozmezí vhodném pro vitariány, je docela obtížné a výsledný produkt by nebyl hezký pro oko. Takže omezte sušené ovoce! Obvykle jen ty sušené na slunci by mohly být považovány za „raw“, pokud etiketa nelže.
Datle – Většinou jsou sušené na slunci, pokud koupíte kvalitní.
Mořské řasy – Druhy jako nori, mořský salát nebo kombu pocházející z menší produkce bývají sušené na slunci, jinak to není pravidlem. Někdy jsou dokonce „opékány“ a na obalu se o tom nedozvíte. Taková potravina by měla být konzumována jen minimálně.
Sušená zelenina, bylinky a koření – Nikdy jsem nezjistila, jestli jsou raw nebo ne. Pokud však máte možnost je nasušit sami, je to ta nejlepší možnost.
Olivy – Možná máte chuť dát si nějaké raw olivy. Je velmi těžké je najít. Ty nejlepší jsou sušené na slunci bez použití soli v rámci uchování. Ty v plechovkách jsou dozajista vařené při uzavírání do plechu. Mnoho z nich je baleno s octem nebo kyselinami, což osobně nedoporučuji konzumovat.
„Zelené“ nápoje v prášku – Takový nápoj je vhodný, pokud není sušený při vysokých teplotách a neobsahuje toxická aditiva. Jako příklad může sloužit zelený ječmen.
Raw med – Med v kvalitě raw je tím nejlepším sladidlem, jaké můžete získat, přesto doporučuji ho omezit. Sáhněte po tom, který obsahuje pyl a propolis.
Mražené ovoce – Od výrobců jsem se dozvěděl, že většina ovoce není před zmražení blanšírovaná, takže může být považováno za raw. I přesto by vaší první volbou mělo být to čerstvé.
Potraviny, které byste měli úplně vyřadit
Do tohoto seznamu spadá i mnoho potravin, které vitariáni často konzumují.
Mohou být prospěšné při přechodu na živou stravu, ale nemají své místo při dlouhodobém raw stravování.
Stolní a keltská sůl – Stolní je sice horší než keltská, ale mnoho vitariánů ji přesto zahrnuje do svého jídelníčku. Každá buňka v našem těle potřebuje dostatečné množství sodíku, jenže v běžném stravování tuto míru často překračujeme. Sám na sůl nereaguji dobře. Podle mě máme dost sodíku z ovoce, zeleniny a mořských řas.
Sojová omáčka – I tato se v jídelníčku vitariánů vyskytuje často a mnoho z nich ji považuje za zdravou. Zkuste si jí vypít lahev a řekněte, jak se cítíte. Je to vysoce zpracovaná potravina a běžně se v přírodě nevyskytuje.
Javorový sirup – Opět je často považován za raw. Podle mých zkušeností je převařovaný, a když jsem ho vyzkoušel v syrovém stavu přímo ze stromu, chutnal úplně jinak. Místo něj raději slaďte datlemi.
Sirup z agáve – Bývá v raw kuchyni velmi využívaný, ale podle mě v ní nemá místo. Vycházím z toho, že je to velmi koncentrované sladidlo, které je vařené z nektaru agáve podobně jako javorový sirup. Narazil jsem už na některé zmínky, že sirup z agáve je smíchaný s kukuřičným sirupem.
Víno – Víno může být raw a jistě má své zdravotní přínosy, já ale tvrdím, že lépe je pít čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Jakýkoliv alkohol ničí mozkové buňky.
Jablečný ocet – Obsahuje kyselinu acetonovou, která je toxická. Pokud ho vypijete celou lahev, jistě vám nebude moc dobře. Víte, že se tato chemikálie používá jako pesticid?
Oleje v lahvích – Mnoho vitariánů zahrnuje oleje do svého jídelníčku. Myslím si ale, že by měly být z mnoha důvodů omezeny a to proto, že olej je extrakt, který se v takovémto množství běžně nevyskytuje a velmi rychle žlukne. Opět – zkuste si vypít lahev. Pro vaše tělo je to velká zátěž, i když je extra panenský. Místo toho si dejte ořechy a semínka.
Mražená zelenina – Mám potvrzeno, že v drtivé většině je před mražením blanšírovaná.
Zdroj: RawGlow.com
Autor překladu: Kateřina