Hlavní Zdravá výživa Tajemství dělení stravy

Tajemství dělení stravy

by redakce
Tajemství dělení stravy

Jaké je tajemství dělení stravy

Principy kombinování přijaté potravy byly poprvé vysvětleny na začátku 20. století Dr. Johnem Tildenem, M. D. a Dr. Williamem Howardem Hayem, M. D. Jejich práci následoval výzkum Dr. Herberta Sheltona a pokračuje prostřednictvím lékařů z hnutí Natural Hygiene.

Nechci tím říct, že tito lidé „vytvořili zákon“ o tom, jak se stravovat, ale spíš že zkoumáním procesu trávení objevili snadnou cestu k optimálnímu fungování lidského trávicího systému.

Pozorováním bylo potvrzeno, že volně žijící zvířata se stravují velmi jednoduše a jídla spolu kombinují jen minimálně. Masožravci jí jen svou kořist bez nějakých sacharidů. Podobně jsou na tom ptáci a veverky, u kterých nebylo zjištěno, že by pojídali víc jak jeden druh potravy najednou. Je jasné, že žádné jiné zvíře se nedostane k tam širokému spektru jídel jako lidé.

Základem kombinace jídel je jednoduchá chemie a fyziologie, přičemž byla brána v úvahu schopnost lidského těla produkovat trávicí šťávy a enzymy. Praktické užití těchto vědomostí položilo základ pravidlům dělení stravy, která nám pomáhají zefektivnit proces trávení.

Abychom správně pochopili tento koncept, musíme si uvědomit, že množství nutričních látek, které naše tělo získává, je závislé na tom, kolik z nich jsme při tomto procesu schopni asimilovat. To co není stráveno, je jen odpad, který snižuje naši energii a může být živnou půdou pro bakterie.

Netvrdím, že praktikování těchto principů vždy povede k dobrému trávení. Existují další faktory, které to ovlivňují, například přejídání nebo jedení ve stresu. Stejně tak neblahý vliv mají některé potraviny jako sůl, ocet, alkohol, káva nebo čaj během jídla. Toto všechno musíme omezit, pokud chceme dosáhnout optimálního zdraví.

Každý rok jsou v USA vynakládány miliardy dolarů na spotřebu léků na trávení, což svědčí o tom, že je to dost rozšířený problém. Nemoci žaludku, střev a celkově trávicího ústrojí jsou na vzestupu. Konvenční léčba jen potlačí projevy, nevyřeší příčiny. Je třeba osvojit si základy dělení stravy, abychom těmto nepříjemnostem předešli. Tím tajemstvím jsou jednoduchá jídla.

Dr. Shelton ve své knize Food Combining Made Easy vysvětluje: „Odborníci zabývající se trávicími procesy vědí, že charakter vylučovaných šťáv a enzymů závisí na typu jídla a ovlivňuje kvalitu trávení. Jednoduchá jídla se mnohem snadněji tráví a jsou tudíž mnohem zdravější.“

Úžasnou výhodou ohledně dělené stravy je, že nezáleží na typu stravování, který upřednostňujete, a přesto můžete těžit z jejích přínosů. Ať jste vegetarián nebo je součástí vašeho jídelníčku maso, je vhodné tyto principy uplatňovat. Trávicí systém funguje stejně pro všechny lidi, chemicky i fyziologicky.

Budu znovu citovat Dr. Sheltona: „Je mnoho lidí, kteří se těmto pravidlům vymykají a mohou je bezpečně odložit. Jakékoliv zákony jsou pravdivé pro určitou skupinu lidí, ale ne pro každého jedince. Je tedy vhodné prověřit tyto zákony vlastním pozorováním.“

Trávení a jeho proces

Trávení je pojem popisující proces rozkladu potravin na základní látky a jejich rozesílání krevním oběhem. Například proteiny jsou štěpeny na aminokyseliny, sacharidy na jednoduché cukry a tuk na mastné kyseliny. To jsou základní látky, které tělo využívá k výstavbě nových tkání. Pojďme nyní nahlédnout na celý proces.

Lidský trávicí trakt může být rozdělen na tři dutiny: ústa, žaludek a tenké střevo. Každá z nich vylučuje specifické trávicí šťávy a enzymy a společně provází potravu po cestě tělem.

Pro tento článek nám postačí zabývat se prvními dvěma fázemi, tedy trávením pomocí slin a žaludečních šťáv. Proces začíná mechanickým a chemickým rozmělňováním potravy v ústech. Chuťové pohárky se aktivují a prostřednictvím nervů vysílají do mozku signály o složení jídla. V té chvíli se začnou vylučovat specifické trávicí šťávy a je pro ně zajištěno vhodné prostředí. Pokud se jedná o sacharidy, objeví se ve slinách i ptyalin, avšak při trávení jídel bez sacharidů ho v nich nenalezneme.

Následně putuje potrava jícnem do žaludku, kde trávicí proces pokračuje. Vylučované šťávy obsahují hlavně kyselinu chlorovodíkovou a trávicí enzymy. pH je proměnlivé od vysoce kyselého po mírně kyselé či téměř neutrální, podle toho, jaký druh jídla je zpracováván. Toto pH určuje koncentrace kyseliny chlorovodíkové.

V trávicích šťávách se nachází tři hlavní enzymy: pepsin zpracovávající proteiny, lipáza (tuky) a chymozin (mléčné proteiny). Tento poslední se nachází pouze v tělech kojenců. Jakmile dětem narostou zuby, produkce chymozin začne klesat. Tohle je ukazatelem doby, kdy se má kojení nahradit stravou.

K pochopení dělené stravy je potřeba si uvědomit, že každý enzym může zpracovávat jen určitý druh potravy – například amyláza nemůže přetvářet proteiny ani tuky. Ve skutečnosti je trávicí funkce enzymů tak vyhraněná, že každý z nich může zpracovávat jen určitou skupinu cukrů jako je maltóza či laktóza.

Pokud pepsin během trávení proteinů v žaludku nerozložil bílkoviny na peptidy, stane se, že erepsin, enzym tenkého střeva, nebude schopen provést poslední fázi trávení proteinů, tedy rozklad na aminokyseliny.

Pokud tedy chceme, aby naše zažívání bylo efektivní, musíme začít respektovat jeho principy. Znamená to, že jednotlivá jídla by měla být konzumována zvlášť nebo v kombinaci s takovými, které nebudou narušovat proces trávení. Když jsou konzumována dvě rozdílná jídla, vyloučí se několik enzymů, které spolu nejsou schopné spolupracovat naplno.

Další důležitou věcí je vyprázdnění žaludku mezi jednotlivými jídly. Pokud je ovoce konzumováno samostatně, zůstane v žaludku po dobu 10 minut až 1 hodiny. Nicméně pokud sníme koncentrované množství škrobů, doba trávení se prodlouží na 2-3 hodiny. Proteiny vyžadují dobu až 4 hodin. Individuálně mohou některá jídla vyžadovat i 5 či 6 hodin. To se týká především obilovin a luštěnin.

Chci tím říct toto: Pokud konzumujeme dohromady jídla, která vyžadují různou dobu trávení, tak jídla, která by byla zpracována za chviličku, jsou dál držena v žaludku. Pokud se to stane v případě ovoce nebo jiných cukrů konzumovaných společně s proteiny, cukry začnou kvasit a jejich výživová hodnota je mizivá.

S těmito znalosti je jasné, že při příjmu potravy můžeme vytvořit jen dvě situace. V případě sacharidů jsou v průběhu trávení štěpeny na jednoduché cukry zvané monosacharidy, které může tělo dál využít. Pokud ovšem projdou kvašením, vzniká oxid uhličitý, kyselina octová, kyselina mléčná, alkohol a voda. Vše mimo vodu jsou nebezpečné látky. Co se týče proteinů, jsou přetvářeny na aminokyseliny. Pokud u nich nastane hnití, vznikají další toxiny.

To samé se děje i v případě dalších složek potravy. Zodpovědnost za naše trávení máme ve vlastních rukou. Nebezpečné procesy vyvolávají chronické problémy a ztěžují zažívání.

Kombinace pro optimální funkci trávení

Správně dodržování dělení potravin alespoň ze 75% živé stravy dokáže vyléčit většinu chorob. Nejlepší cestou lidského stravování, jak je dokázáno četnými studiemi, je čerstvá bio strava založená na ovoci a zelenině s menším poměrem ořechů a semen.

Toto dělení bylo potvrzeno četnými zkušenostmi těch, kteří ho dodržují. V době občanské války prováděl Dr. Beaumont klinické testy na muži, který onemocněl neznámou chorobou po zranění břišní dutiny. Oblast proražení se neustále zvětšovala, což umožnilo sledovat reakce žaludku na různá přijatá jídla. Tato pozorování byla základem pro výzkum Dr. Johna H. Tildena a Dr. Herberta M. Sheltona, díky kterému formulovali pravidla pro kombinování jídel. V mém případě se mi po 24 hodinách na veganské stravě s dodržením těchto zákonů velmi ulevilo. Trpěl jsem ulcerální kolitidou (pozn. překladatele: Onemocnění střevní sliznice, které způsobuje zánětlivé vředy především v tlustém střevě.) a její příznaky se za tuto dobu úplně zklidnily.

Vyzkoušejte tyto principy na sobě a poučte se z nich. Každý, kdo je alespoň trochu přijme, nepřejídá se a přijímá dostatek nutričních látek, bude dříve či později těžit z výhod tohoto systému. Především: Čím jednodušší je vaše jídlo, tím lepších výsledků dosáhnete.

Pravidla dělení stravy:

1) Melouny jezte zvlášť.

2) Zbylé sladké ovoce jezte na lačný žaludek nebo bez zelené neutrální zeleniny (např. salát, zelí, celer) a/nebo s okurkou.

3) Nekombinujte kyselé ovoce se sladkým.

4) Malé množství citrusového ovoce může být tráveno s avokádem, ořechy, semínky nebo mladým kokosem.

5) Rajčata, angrešt a tortillo jsou dobře kombinovatelné s avokádem, ořechy a semínky.

6) Nejezte tučné potraviny s vysokým obsahem proteinů (ořechy, semínka, kokos) se sladkým ovocem nebo škrobovitým jídlem.

7) malé množství avokáda je dobře stravitelné se škrobovitými jídly.

8) Ořechy a semínka se mohou jíst společně. Vyhněte se jejich kombinaci s avokádem a kokosem.

9) Jedení ořechů, semínek, avokáda a kokosu se zelenou neutrální zeleninou a/nebo okurky zlepšuje tvorbu žaludečních šťáv a napomáhá trávení tuků.

10) Luštěniny jsou těžce stravitelné kvůli jejich kombinaci škrobu a proteinu. Naklíčené luštěniny jsou o něco lépe zpracovatelné a je nejlépe je kombinovat s neutrální zeleninou a/nebo okurkou.

11) Sladký hrášek a mladé mrkve přímo ze zahrádky neobsahují škroby, ty přibudou později.

12) Škrobovitá jídla jsou dobře kombinovatelná s jakoukoliv zeleninou a ovoce, které není sladké, s výjimkou rajčat. Rajčata nikdy nekombinujte se škrobovitými jídly. Bílkovinná či tučná jídla smíchejte se zeleninou bez škrobů a okurkami. Avokádo se taktéž hodí k zelenině, hlízám a nesladkým ovocem. Pokud léčíte nemoc, omezte konzumaci avokáda na minimum.

13) Dělejte mezi jídly přestávky, abyste je mohli dobře strávit a tělo si odpočalo.

Varování! Účinnost správně kombinovaného jídla je omezována těmito faktory:

1) Přejídání tučnými a škrobovitými jídly.

2) Ředění žaludečních šťáv více než několika doušky šťáv nebo vody.

3) Jedení během únavy.

4) Jedení ve stresu.

5) Jedení, když nemáte hlad.

6) Jedení jídel, která vám nevyhovují.

7) Jedení předtím, než je předchozí jídlo stráveno.

8) Jedení, když je v žaludku a tenkém střevě přítomen nahromaděný kvašené a hnilobný odpad z předchozích jídel.

9) Nedostatečné žvýkání.

10) Namáhavý pohyb po jídle.

11) Usínání po jídle.

12) Povrchní dýchání.

13) Užívání silně kořeněných směsí na dochucení.

14) Pojídání dráždivých látek jako ocet, cibule, hořké byliny, pepř…

15) Užívání léků

Zdroj: RawFoodExplained.com
Autor překladu: Kateřina

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.