Hlavní Zdraví Znáte zdravotní rizika nošení levného a nekvalitního oblečení?

Znáte zdravotní rizika nošení levného a nekvalitního oblečení?

by Martin Balko

V dnešní době často lidé kupují oblečení, aniž by brali na vědomí, jaký vliv bude mít nákup na zdraví, životní prostředí i finance. Nošení nekvalitního oblečení však může být rizikové. Víte, jaká rizika může mít nošení nekvalitního oblečení a jak tato rizika minimalizovat? 

Jestliže se zajímáte o vaše zdraví, pohodu a životní prostředí, mohlo by vás zajímat, co všechno můžete získat tím, že si koupíte sice dražší, ale kvalitnější a bezpečnější kousky do vašeho šatníku. 

Jak poznat nekvalitní oblečení? 

Jako první se nabízí otázka, jak vůbec poznat nekvalitní oblečení. Existuje několik způsobů, jak na to. Věnujte pozornost těmto faktorům: 

Materiál oblečení 

Všímat si materiálu oblečení je velmi důležité. Právě z kontaktu tkaniny s lidskou pokožkou může vzniknout celá řada zdravotních problémů. Pozor dejte hlavně při výběru spodního prádla, oblečení na sport, ale také triček, kalhot nebo košil, které nosíte celý den. 

Pozor! Právě spodní prádlo je celý den v kontaktu s vaší pokožkou a je důležité, aby bylo kvalitní a bezpečné. Důležitá je také správná péče o vaše spodní prádlo.

Nekvalitní oblečení je vyrobeno obvykle z levných a snadno dostupných materiálů. Takové oblečení většinou zahrnuje syntetické tkaniny, jako je polyester, nylon nebo akryl. Právě syntetické materiály často neumožňují ventilaci a mohou způsobovat nadměrné pocení a podráždění pokožky. 

Jako vhodnější se proto jeví přírodní materiály, jako je bavlna, len, hedvábí nebo vlna. Přírodní materiály bývají kromě zdravotní nezávadnosti také pohodlnější a odolnější. Proto se snažte v obchodech hledat oblečení vyrobené z kvalitních materiálů. 

Při výběru dávejte pozor, dnes se na trhu velmi často objevuje oblečení z přírodních materiálů s příměsí polyesteru nebo jiných syntetických materiálů. 

Zpracování oblečení

Image by Freepik

Nekvalitní oblečení bývá také špatně zpracováno. Čeho si všímat? Poznáte to například na švech, které mohou být nepravidelné, křivé nebo jednoduše nedrží už v obchodě. Dále si všímejte také uchycení zipů nebo knoflíků, které může poukázat na nekvalitní zpracování. 

Také oblečení, které se už v obchodě zdá průhledné nebo je nepříjemné na omak, by nemělo skončit ve vašem nákupním košíku. 

Pozor si dejte také na syté barvy a tmavé odstíny, jako je například oblíbená černá. Takové oblečení může být barveno nekvalitními textilními barvivy, která mohou obsahovat těžké kovy, jako je kadmium, nikl, rtuť, chrom nebo měď. 

S barvivy souvisí i tzv. azobarviva, která se mohou přeměňovat na karcinogenní látky. Pokud oblečení barví nebo pouští barvu při praní, nemělo by ve vašem šatníku co dělat. 

Cena oblečení

Z logiky věci vyplývá, že za kvalitní oblečení si značně připlatíte. Takové oblečení si prošlo kvalitním procesem výroby, někdy i ruční, a to se musí odrazit na ceně těchto kousků. Na druhou stranu vám tyto kousky mohou vydržet sloužit i desítky let, pokud budete dbát i na nadčasovost kousků. 

Rozdíly v ceně mezi kvalitním a nekvalitním oblečením bývají značné, ale samozřejmě se liší v závislosti od výrobce, materiálu i zpracování nebo značky. Pokud je cena oblečení příliš nízká je pravděpodobné, že se jedná o nekvalitní oblečení. 

Právě rozdíly v ceně oblečení jsou často důvodem, proč si mnoho lidí stále pořizuje nekvalitní levnější oblečení. To ale nevydrží tolik jako kvalitní a často je proto potřeba nakupovat stále nové a nové kousky. 

Ve výsledku vás tak nákupy mohou vyjít mnohem dráž. Investování do kvalitního oblečení může být dlouhodobě výhodnější a vést k úspoře peněz. Zamyslete se proto i nad tímto úhlem pohledu. 

Tip: Věděli jste, že na kvalitní, často i značkové, kousky za dobrý peníz můžete často narazit i ve kvalitních značkových second handech

Značka oblečení 

Napovědět o kvalitě oblečení může také jeho značka. Navíc pokud je oblečení značkové, celkem snadno se dá dohledat úsilí značky, její historie a myšlenka, s kterou souzní. Kvalitní značky oblečení se často pojí s používáním přírodních materiálů. Mohou mít také vysoké standardy na etickou a udržitelnou výrobu oblečení. 

Pokud má značka špatné recenze, může to značit, že se jedná o nekvalitní oblečení. 

V tomto článku vám přinášíme také pár tipů na některé konkrétní značky oblečení, které se vyznačují myšlenkou “slow-fashion”, tedy pomalé módy a dbají nejen na kvalitu materiálů, ale také na ekologický dopad výroby. 

 • Patagonia je značka, která vyrábí zejména kvalitní outdoorové oblečení a spolupracuje také s různými iniciativami na podporu slow-fashion a naopak omezení tzv. rychlé módy, jako je kampaň “Don’t buy this jacket”
 • Everlane je značka oblečení, která dbá na využívání přírodních materiálů s co nejmenším možným dopadem na životní prostředí a také se snaží dbát na dobré podmínky dělníků, kteří oblečení vyrábí
 • Thought Clothing je značka, která nabízí širokou škálu oblečení z organické bavlny, lyocellu nebo konopí
 • Eileen Fisher je značka, která nabízí svým zákazníkům oblečení z recyklovaných materiálů a snaží se o co nejmenší dopady na životní prostředí
 • Vaute Couture je značka, která se specializuje na vegan oblečení
 • Etna Prague je česká značka, která se zaměřuje na luxusní dámské oblečení vyrobené z kvalitních materiálů
 • Joh Apparel je značka nabízející minimalistické a kvalitní oblečení s důrazem na udržitelnost a pohodlí zákazníků
 • Stay Pure je značka oblečení, která na trh dodává oblečení a luxusní doplňky z certifikované biobavlny, konopí, lyocellu 

Tip: Víte, jak se starat o oblečení, aby vám vydrželo několik let? 

Zdravotní rizika nošení nekvalitního oblečení 

Image by Freepik

Nošení nekvalitního oblečení může způsobit zdravotní komplikace a je spojováno s mnoha zdravotními riziky, která se mohou projevovat podrážděním pokožky, alergickými reakcemi, infekcemi nebo chronickými onemocněními. 

Nekvalitní materiály, jako jsou syntetické látky, mohou dráždit pokožku, způsobovat svědění a podráždění, ale mohou vést také k infekcím, zejména pokud oblečení nosíte příliš často a dostatečně jej neperete. 

Nekvalitní oblečení může způsobovat alergické reakce, a to zejména u lidí s citlivou pokožkou. Pozor byste měli dát na výběr oblečení zejména pro děti do tří let, jejichž pokožka je obzvláště citlivá. 

Alergickou reakci mohou vyvolat chemikálie v barvivech a postřikových látkách, které jsou často při zpracování materiálů používány. 

Tip: Při výběru oblečení dbejte na volnost jednotlivých kousků. Příliš úzké oblečení neumožňuje dostatečnou cirkulaci vzduchu a taktéž může vést k podráždění kůže v oblastech, jako jsou třísla nebo podpaží. 

Podívejte se společně s námi na některé konkrétní zdravotní problémy, které může nekvalitní oblečení způsobovat: 

 • Nikl v oblečení může způsobovat prudké podráždění pokožky. Bývá obsažen v barvivech a jedná se o karcinogen, který je v Evropské unii pro výrobu oblečení zakázán. To ovšem neznamená, že se s ním nemůžete setkat… 
 • Přes pokožku do vašeho těla mohou proniknout i jiné toxické kovy a ftaláty. Ty se potom ukládají ve vnitřních orgánech a mohou podněcovat rakovinotvorné bujení. 
 • Podobně je tomu v případě formaldehydu, který kromě toho, že je karcinogenní látkou, vyvolává také alergické reakce na kůži. 
 • Ftaláty a pesticidy mohou poškodit činnost žláz s vnitřní sekrecí. 

Tipy a triky pro kvalitnější výběr oblečení i omezení zdravotních rizik 

Rádi byste omezili všechna ta zdravotní rizika a podívali se svému šatníku více na zoubek? To je cesta, kterou můžeme jedině pochválit. Přinášíme proto 8 tipů a triků, jak zlepšit kvalitu oblečení ve vašem šatníku, naučit se vybírat kvalitnější oblečení a minimalizovat zdravotní rizika. 

 1. Zaměřte se na výběr kvalitních materiálů a upřednostňujte hlavně ty přírodní, jako je bavlna, len nebo konopí.
 2. Porozhlédnout se můžete také po certifikovaných značkách oblečení. Značky, které používají certifikované materiály musí dodržovat přísné standardy pro výrobu oblečení.
 3. Spodní prádlo kupujte spíše ve světlých odstínech a těm tmavým se vyhýbejte, často obsahují škodlivá barviva. 
 4. Vyhýbejte se příliš těsnému oblečení, které neumožňuje cirkulaci vzduchu a může vést k podráždění pokožky.
 5. Snažte se pořizovat nadčasové a jednoduché kousky, které vás jen tak neomrzí. Jednoduchost v oblečení nemusí nutně znamenat nudu v šatníku. Své každodenní outfity můžete ozvláštnit vhodnými doplňky.
 6. Investujte do kvalitních kousků, vyhýbejte se řetězcům s levným oblečením a omezte své nákupy. 
 7. Dobře se o své oblečení starejte. Pravidelným praním můžeme minimalizovat rizika spojená s nošením nekvalitního oblečení. Nový kousek oblečení vždy vyperte před prvním použitím. 
 8. Nebojte se navštívit second hand a pořídit si oblečení z druhé ruky. I tam lze nalézt spousty kvalitních kousků. Ušetříte navíc své peněžence i planetě. 

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na vašem webu

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.