Hlavní Zdraví Vytvořte si zdravé klima domácnosti s těmito jednoduchými radami

Vytvořte si zdravé klima domácnosti s těmito jednoduchými radami

by Martin Balko
Publikováno: Poslední aktualizace

Doma je doma – všude dobře, doma nejlépe – domácí pohoda – všechny tyto ustálená spojení jsou znakem toho, že právě doma bychom měli mít maximální komfort, ať už ten estetický, praktický nebo i zdravotní. Víte, že mikroklima vaší domácnosti je opravdu jen ve vašich rukou? 

Domácí mikroklima ovlivňuje opravdu nekonečně mnoho faktorů. Často by vás taková věc ani nenapadla. A protože doma trávíme opravdu hodně času, mělo by se nám zde žít s lehkostí, dobře dýchat a vnitřní klima by našemu zdraví mělo prospívat. 

Je pravda, že ve starých ztrouchnivělých domech se zdravé prostředí vytváří o něco hůře a kolikrát si žádá i celkovou rekonstrukci domu. Ale jsou věci, které můžeme udělat i bez větších finančních nákladů a příjemnému bydlení rozhodně pomohou.

  1. Čerstvý vzduch dovnitř a vydýchaný ven

Asi to nejzákladnější, co můžete pro své zdraví udělat, je pravidelné a správné větrání. Obvyklé domácí činnosti jako je praní a sušení prádla či vaření zahlcují vzduch nadměrnou vlhkostí, což může mít vliv nejen na zdraví optimálního vzduchu ale i na některé kusy nábytku, především na dřevo.

Z toho důvodu je opravdu podstatné dát si záležet na pravidelném větrání, které vyžene vydýchaný vzduch plný bakterií a virů ven a do bytu naopak vnese svěžest a vůni nového dne. 

Fotografie od Free-Photos z Pixabay

Větrat můžete klidně několikrát denně. Ale nejlepší čas je před spaním a po ránu. Zejména v létě, kdy horký letní den vašemu pohodlí doma zcela neprospěje a ráno nebo večer je venku již příjemně. Také se doporučuje větrat průvanem, který zajistí rychlou výměnu vzduchu, což se hodí hlavně v zimě, aby teplo z radiátorů a kamen neunikalo ven.

  1. Zatočte se škodnou

Je zvykem, že si lidé sami škodí a domácí mikroklima si nevědomky ničí. Takovou škodnou mohou být v případě domácností zcela obyčejné věci, kterých když se zbavíte, uděláte pro své zdraví zas o něco víc.

První opravdu zákeřnou škodnou jsou výpary z různých chemikálií jako jsou čistící prostředky, kosmetické přípravky, parfémy, umělé osvěžovače vzduchu atd. Přestože jste vzorní a veškeré chemické prostředky na úklid máte schované ve skříňce nebo v nějaké krabici, tak se tyto látky drží  a snaží se nám škodit. 

Uchytit se mohou například v kobercích, na podlaze, nábytku nebo oblečení, odkud se následně vstřebávají do vámi těžce opečovávaného klimatu. Proto použití těchto prostředků omezte na minimum a nebo jej nahraďte ekologickými a šetrnými přípravky.

A další škodnou je kouř, prach a roztoči. I když si myslíte, jak máte doma čisto, roztoči se mohou schovávat všude. Vzniku prachu zabráníte také těžko a pro kouř stačí zapálit nekvalitní parafínovou svíčku. Ve městech se k tomu přidá ještě externí smog a zdravému klimatu můžete dát sbohem.

  1. Vyčistěte i vzduch

Pokuste se myslet komplexně a při úklidu nevynechejte ani vzduch. Opravdu jsme se nezbláznili, je potřeba vyčistit vzduch. Samozřejmě vás nenutíme lítat s hadrem po místnostech a mávat s ním kolem sebe ve snaze umýt vzduch. Ale využijte k tomu tzv. čističku vzduchu.

Tato technologie si dokáže hravě poradit se všemi mikročásticemi od prachu přes roztoče, kouř, pyly, plísně, bakterie až po nepříjemný zápach. A pokud si připlatíte za čističku s ionizátorem, máte tuplem vystaráno, protože ta vám navíc obohatí vzduch biologicky příznivými zápornými ionty.

  1. Mějte vlhkost pod kontrolou

Ať už nadměrná vlhkost nebo naopak příliš suchý vzduch je něco, co klimatu na zdraví moc nepřidá. Někdy pomůže akorát vědět, jak postupovat při zateplování domu, jestli použít foukanou nebo stříkanou izolaci a máte napůl vystaráno. Vlhkost vzduchu totiž ovlivňuje jak kvalita zateplení, tak již zmiňované domácí práce a nebo i způsob topení.

Optimální vlhkost vzduchu byste měli udržovat mezi 40 až 60 %. Bohužel obvyklou praxí bývá, především v zimních měsících, že ve většině domácností panuje vlhkost vzduchu pouze kolem 20 %. Což není ani polovina toho, jak by to mělo být správně. 

Právě takto nízká vlhkost může být příčinou řady onemocnění, zejména dýchacích cest a zánětu nosohltanu. Neblahý vliv má také na pleť a oči, kdy vede k vysoušení pleti a pálení očí. A ještě navíc jsme unavenější a skolí nás kde jaká viróza. Není toho málo, že?

Photo by Curology on Unsplash

Zvlčit vzduch můžete jednoduše mnohými způsoby: 

  • pověšením závěsných nádob s vodou na radiátory,
  • pravidelným vlhčením závěsů,
  • mokrým ručníkem položeným přes topení,
  • čerstvě vyprané prádlo
  • elektrický zvlhčovačem vzduchu.

A v případě, že se vám doma vlhkost naopak drží víc než je žádoucí, víte, čemu se vyhnout.

  1. Paradox záporných iontů

Nakonec vám řekneme něco o paradoxu záporných iontů. Vzduch je plný kladných i záporných iontů. A paradoně ty záporné našemu zdraví prospívají a ty kladné mu naopak škodí. Obecně ale v přírodě mírně převažují zdravé záporné ionty, díky neustálému proudění vzduchu a štěpení molekul. Takže zápornými ionty ke zdraví!

Bohužel uzavřený prostor nedává vzniku záporných iontů tolik příležitostí. Naopak je zde řada faktorů, které podporují vznik nechtěných kladných iontů. Takovými faktory jsou především elektrická zařízení – telefony, počítače, nabíječky, kuchyňské spotřebiče atd. A proto by vypínání wifi a pokládání telefonu v noci co nejdál od hlavy mělo být samozřejmostí.

Záporné ionty vytvoříte například:

    • pokojovými rostlinami (rostliny jsou obecně přirozené ionizátory) – čím víc, tím čistší vzduch. Ale pozor! V ložnici s nimi šetřete, rostliny krom svých pozitivních vlastností spotřebovávají kyslík a jejich hlína může zahnívat, což vede ke vzniku plísní a tak znečišťují domácí ovzduší.
    • solnými lampami
    • ionizátory

Tak už víte, jak vytvořit zdravé domácí mikroklima. Jak jste na tom, pomáhá vám domácí vzduch v lehkosti bytí?

 

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.