Přestože se o tom příliš nemluví, tak plíseň nehtů trápí téměř desetinu populace. Jestliže i vy patříte mezi tyto nešťastníky a snažíte se vypátrat příčinu, léčbu i prevenci, pak jste tu správně.
Možná byste ani nevěřili, jak často se internetové vyhledávače snaží přelouskat dotaz “jak odstranit plíseň z nehtů.” Plíseň nehtů ovšem není jen kosmetická vada, která vám brání v dokonalosti. Může se totiž stát příčinou celé řady problémů. Kvůli oslabení nedokáží dobře plnit svou funkci a lehce jimi proniknou další bakterie, které si v těle začnou dělat, co se jim zlíbí.
Co je to onychomykóza?
Plíseň nehtů, odborně onychomykóza je mykotický infekce, která napadá nehtové ploténky či lůžka. Nejčastěji pacienti trápí plíseň na nehtech u nohou a celkově tak onychomykóza tvoří až 40 % všech nehtových onemocnění. Její výskyt stoupá s věkem pacientů, tudíž u malých dětí je tento problém zcela výjimečný.
Proč onychomykóza vzniká?
Příčin vzniku plísně na nehtech může být celá řada. Obecně se však dělí do 3 skupin podle původců:
- Původcem jsou dermatofyty – nejčastěji se vyskytují v mírném pásmu, dermatofyty pak rozkládají základní stavební jednotku nehtu v ploténce, v rohovině přežijí i několik měsíců
- Původcem jsou kvasinky – způsobují ústní i genitální houbové infekce, což vyvolává převážně plíseň nehtů na rukou, vyskytují se také u lidí, kteří si často namáčejí ruce do vody
- Původcem jsou oportunní mikromycety – vyskytují se hlavně u lidí s oslabeným imunitním systémem
Další příčinou může být špatný hygiena či neléčené kožní infekce.
Photo by Rune Enstad on Unsplash
Jsou zde však faktory, které zvyšují riziko vzniku onychomykózy:
- vyšší věk,
- obezita,
- mykóza kůže,
- poruchy imunity,
- traumatické poškození nehtů (ze sportu či špatné pedikúry)
- poruchy metabolismu a další onemocnění (např. diabetes)
- některé druhy sportu
- uzavřená neprodyšná obuv,
- vlhké klima a časté namáčení rukou,
- léčba antibiotiky, kortikosteroidy, imunosupresivy a cytostatiky.
Jaké jsou příznaky?
Prvotním příznakem bývá postupné ztlušťování okraje nehtu, ten pak začne žloutnout a deformovat, drolit či třepit. Ze žluté může bava přejít až do hnědé, zelené či černé, což už je nebezpečné pro okolní kůži. Kůže je zarudlá, pálí, bolí, loupe se a zapáchá.
Postupně se nehet stává křehčím a může se ulamovat nebo zarůstat. Takto neléčený nehet může způsobit plíseň pod nehtem, zanícení kůže, bílé či žluté skvrny a bolest. Následně dochází k odlučování ploténky od nehtového lůžka.
Pozor! Plíseň se z jednoho nehtu snadno rozšíří na ostatní.
Jak plíseň nehtů léčit?
Lidé s plísní na nehtech mají při léčbě nespočet možností od farmaceutické léčby, přes chirurgický zákrok až po babské rady. Léčba se vždy odvíjí od stavu pacienta.
- Lokální léčba – Jestliže se vám podaří plíseň zpozorovat již v počátečních stádiích, obvykle stačí pouze lokální léčba. Používají se různé masti, laky či kapky. Tyto přípravky by se měli používat dokud celý nehet neodroste.
- Systémová léčba
- Kombinovaná léčba – Její výhody jsou především v penetraci léčivé látky do nehtové ploténky v celé oblasti.
- Chirurgický zákrok – Stejně jako můžete podstoupit plastiku břicha, existují i chirurgické zákroky k odstranění plísně.
- Laserová a pdt léčba
- Přírodní léčba – Osvědčeným pomocníkem v boji proti plísním se stala chytrá houba = pythie, ta slouží jako prevence. Dále se dá použít česnek, oreganový olej, ocet, třezalka, arnika nebo šalvěj.
Tip: Plíseň může být v létě jistou překážkou. Voda ji moc neprospívá, proto se raději vyhněte veřejným bazénům. Jestliže ale koupě pobytu u moře přišla dřív než plíseň, tak si koupání v moři ožijte, jen dodržujte doporučení lékaře.
Preventivní opatření
Photo by Roman Kraft on Unsplash
Správné péče o nohy je klíčová v boji proti vzniku plísní na nohou. Díky těmto opatřením lze plísni poměrně úspěšně předcházet:
- Denní hygiena nohou a řádné sušení (i mezi prsty)
- Pouze vlastní hygienické potřeby (ručníky, žínky, mýdla)
- Pouze svoje boty (ideálně otevřená obuv a na návštěvách přezůvky)
- Ponožky z přírodních materiálů
- Zpocené ponožky během dne vyměnit
- Kvalitní prodyšná obuv
- Střídání a dezinfekce obuvi
- Ve veřejných místech nikdy ne naboso (bazény, sauny, sprchy atd.)
- Odstranění odumřelé kůže (dobrá pedikúra)
- Preventivní koupel v octové lázni nebo roztoku hypermanganu