Obsah článku
Jaký je vliv denních hodin na příjem užitečných potravin?
O tom, že například Vitamín C pomáhá imunitnímu systému, zatím co Vitamín B je dobrý na pleť, jistě moc dobře víte. Přemýšleli jste, ale o tom nakolik je důležité, v jaké podobě se vám vitamíny dostávají do žaludku a kdy je jíte?
Němečtí vědci provedli výzkum vlivu denních hodin na příjem užitečných potravin a zjistili, že vitamíny a stopové prvky plně rozvíjejí svoje účinky jen v některých denních hodinách. Například zmíněný Vitamín C pracuje nejlépe po ránu. Stejně tak bychom pouze po ránu měli dodávat tělu Vitamín B6 – právě tehdy totiž nastartuje mozkovou činnost a slouží jako tělesný budíček.
Ranní budíčky 8 – 10 hodin
Jakmile vstanete, dopřejte si Vitamín C proti infekcím, cholesterolu a zánětům. K němu se hodí Vitamín B6 pro lepší koncentraci, dobrou náladu a spalování tuků a cukrů. Vitamín A podporuje kosti a kůži, posílí oči a bojuje proti volným radikálům. Vitamín E podporuje sílu svých kolegů A a C. Také Vitamín D zpevní kosti, obnoví kožní buňky a bojuje proti nemocem. Důležitý je Vitaním K, který pomáhá čistit krev. Nezapomeňte že ovoce a zelenina má také mnoho vitamínů např.: kiwi, pomeranč, jablko, banány, ořechy, obilné klíčky, mléko, sýr, vejce, mrkev, müsli, losos, tuňák, makrela, maliny, špenát, květák.
Polední vzpruha 12 – 14 hodin
V poledne tělo využije znovu vitamín C, A, D, a E . Pokud k nim přidáte i Koenzym Q10 s hořčíkem máte o odpolední energii postaráno. Oběd si zkuste složit z ryby, brambor a zeleninového salátu.
Večerní uspávače 18 – 20 hodin
Vitamíny skupiny B posilují srdce, tlumí stres, podporují krásu pleti a vlasů. Bojují proti volným radikálům a starají se o správné využití energie v těle. Pomáhají snížit cholesterol a bojují proti zánětům. Večer si dopřejte obilná zrna, ovoce, brambory nebo jogurt. Přidejte mléko, vejce, ryby, drůbež, můžete si dát i avokádo, žampiony nebo mořské plody. K tomu salát, celozrný chléb, řeřichu, brokolici a ořechy.