Hlavní Zdraví Psychologie a nová média: Může fungovat terapie s psychologem na dálku?

Psychologie a nová média: Může fungovat terapie s psychologem na dálku?

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Psychologická poradna online

S rozvojem internetu přichází nové možnosti, které nám ulehčí život, v podstatě dnes vyřídíme vše tzv. od stolu, aniž bychom museli strávit hodiny v nákupních centrech apod. Pryč jsou doby, kdy jsme museli vystát frontu na poště, abychom poslali dopis. Skype, WhatsApp, Viber, email– to vše nám dnes umožňuje zůstat v kontaktu s přáteli napříč celým světem. Bylo nasnadě, že fenomén online komunikace pronikne skoro do všech oblastí běžného života, a my bychom vám rádi přiblížili, jak funguje prostřednictvím těchto nových médií konzultace s psychology online poradny Mojra.cz.

Terapie na dálku a její výhody

Zastánci starého dobrého osobního kontaktu se budou stavět online konzultacím na odpor. Samozřejmě nebudeme tvrdit, že tento způsob terapie vyhovuje každému, respektujeme odlišné názory. Ovšem je potřeba vyvrátit určité předsudky. Online konzultace jsou v dnešní době srovnatelné s návštěvou psychologa v jeho kamenné poradně, pokud jsou tedy odborně vedeny. Psychologové poradny Mojra.cz jsou natolik zkušení, aby mohli vést konzultaci s klientem i přes absenci kontaktu face to face, nemožnost vysledovat jeho nonverbální projevy atd.

Jaké jsou výhody online terapie?

  • Klient získá psychologickou pomoc ať už je doma, v práci, na cestách, v zahraničí. Stačí, aby měl aktivní připojení k internetu, což v dnešní době nebývá překážkou.
  • Problémem moderního světa je čas, nikdo jej nemá nazbyt a skloubit pracovní a rodinné povinnosti s terapií může být problém. Díky tomu, že nemusíte za psychologem nikam složitě dojíždět, ušetříte spoustu času, který můžete využít jinak.
  • Samozřejmostí online konzultací s psychologem je anonymita a diskrétnost. Pryč jsou obavy, že vás někdo uvidí vejít do ordinace psychologa. Nikdo se nic nedozví a vy se tak vyhnete nepříjemným řečem.

Jaké jsou nevýhody online terapie?

Největším nepřítelem online konzultací s psychologem je nízká kvalita internetového připojení. Pokud neustále vypadává spojení, může se terapie značně protáhnout, protože psycholog se náročněji dobírá podstaty problému. V případě emailových konzultací je problémem krkolomně napsaný text, kdy klient neumí správně vyjádřit své pocity a psycholog je nucen se na mnoho podstatných věcí doptávat. Terapie se opět prodlouží.

Jak funguje terapie s psychologem na dálku?

Mnohé odrazuje, že si neumí představit, jak online konzultace s psychology poradny Mojra.cz probíhá. Přiblížíme vám tedy její průběh od úplného začátku, za první příklad jsme vybrali konzultaci prostřednictvím cam to cam hovoru přes Skype.

Zásadním krokem je vždy prvotní uvědomění si problému a snaha jej vyřešit. Na stránkách www.mojra.cz máte možnost si prohlédnout profily jednotlivých psychologů a zvolit si toho, který vám bude nejvíce vyhovovat. Následně provedete objednávku, kde si vyberete délku a čas konzultace a konkrétního psychologa, uvedete také Skype kontakt na vás. V den konzultace se připojíte ke svému Skype účtu a psycholog vás bude sám kontaktovat. Výhodou nesporně zůstává, že můžete zůstat v naprosté anonymitě – již v objednávce máte na výběr, zda uvedete své jméno, nebo si zvolíte přezdívku. U samotného videohovoru si pak nemusíte zapínat kameru, pokud nechcete. Psychologa však uvidíte vždy! Dále už probíhá terapie standardně, jako v ordinaci, vy se vypovídáte z vašich pocitů, odpovídáte na otázky psychologa, kladete své dotazy atd. V podstatě je mezi osobní návštěvou psychologa a online konzultací rozdíl pouze v místě, kde probíhá.

Obdobným způsobem probíhají emailové konzultace. I u nich je potřeba se nejprve objednat na stránkách www.mojra.cz. V objednávkovém formuláři máte dostatečný prostor na zprávu pro psychologa, doporučujeme se opravdu rozepsat, aby měl psycholog co nejvíce informací. Následně stačí objednávku odeslat a uhradit. Psycholog vám odpoví nejpozději do 24 h od připsání platby za konzultaci.

Pokud však patříte k těm, kteří preferují písemnou formu konzultace, ale nechcete čekat na odpověď, potřebujete radu ihned a víte, že diskuzi s psychologem se nevyhnete, můžete si zvolit třetí způsob, a to konzultaci přes chat. Objednání probíhá stejně, jako u konzultací přes Skype s tím rozdílem, že musíte do poznámky v objednávkovém formuláři uvést, jak chcete s psychologem komunikovat – prostřednictvím chatu na Skypu, WhatsAppu nebo Viberu.

Včasné řešení problémů je klíčem ke spokojenému životu a duševní pohodě. Je načase využít internet a nová média, aby nám k tomu dopomohla.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.