Hlavní Zdraví Přírodní pomocníci proti vysokému cholesterolu: Co a jak kombinovat?

Přírodní pomocníci proti vysokému cholesterolu: Co a jak kombinovat?

by redakce
vyvážená stava na snížení hladiny cholesterolu

Strašákem moderní doby je vysoký cholesterol v krvi. Mnoho lidí ho má zvýšený nad limit a doktoři vážně varují, aby změnil svoje stravování ve prospěch zdravé výživy. Jsou-li hodnoty opravdu vysoké, předepisují léky. Existují ale také přírodní prostředky, které vám pomohou cholesterol úspěšně snížit.

Hýbejte se a tuk zmizí

Za příliš vysoké a ohrožující můžeme považovat hodnoty cholesterolu převyšující 7 mmol na litr. V takovém případě významné rostou rizika kornatění tepen a tedy i srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Chcete-li tyto hrozby minimalizovat, měli byste se snažit aktivně snižovat vysokou hladinu cholesterolu. Pomáhá samozřejmě pohyb, ideálně každodenní. Tím odbouráváte nadbytečný tuk. Nemusíte hned trhat sportovní rekordy, ale pokud například budete svižně chodit alespoň 20 minut, lépe však půlhodiny denně, jde o dobrý začátek. K němu můžete potom přidat další sportovní aktivity podle svého gusta. Posilování, jogging, plavání nebo klidně tanec. Důležité je naučit se odbourávat stres, například meditací, protože i stres přináší zvýšení cholesterolu. Proto se věnujte i svým zájmům, koníčky vedou ke zklidnění a dobré náladě, tlumí stres a tím de facto také nepřímo působí proti nadměrné tvorbě cholesterolu, i když byste to první pohled neřekli.

Změňte svoje stravovací návyky

Úprava stravy je dalším důležitým krokem. Zapomeňte na potraviny s vysokým obsahem jednoduchých sacharidů, jako jsou sladkosti, zákusky a bílé pečivo, protože energie z těchto potravin, kterou nespotřebujete, se mění na tuk. Omezte také konzumaci sladkých nápojů a slazení kávy a čaje. Vhodné je zařadit do jídelníčku řadu potravin, které obsahují velké množství omega-3 mastných nenasycených kyselin a povzbuzují vznik „hodného“ HDL cholesterolu. Jde například o ryby jako tuňák nebo losos. Také semínka, především konopná, lněná, chia, slunečnicová nebo sezamová, dále i řepkový, olivový a slunečnicový olej. Rovněž potraviny s vysokým obsahem vlákniny, kam spadá ovoce, zelenina i celozrnné výrobky nebo pohanka snižují cholesterol. Zabraňují totiž vstřebávání jednoduchých sacharidů. Superpotravinou se silným vlivem na snížení cholesterolu jsou i borůvky.

houby shiitake proti cholesterolu

houby shiitake proti cholesterolu

V houbách pomáhají statiny i betaglukany

Potom přicházejí na řadu i medicinální houby. Vysoký obsah lovastatinu má v sobě hlíva ústřičná. Statiny patří k látkám, které tlumí produkci cholesterolu. Lovastatin blokuje působení enzymu, který v metabolickém procesu podporuje tvorbu cholesterolu. Podobným mechanismem brání výrobě cholesterolu i látka eritadenin obsažená v houbě shiitake. Kromě přírodních statinů jsou druhou kategorií látek ovlivňujících hladinu cholesterolu také i betaglukany. Většina žluči, zhruba 95 % se vstřebává ve střevech. Žlučové kyseliny jsou přitom deriváty cholesterolu. Betaglukany ale svým působením ve střevech zvyšují viskozitu žluči a tím zabraňují absorpci žluči čili derivátů cholesterolu. Vysoký podíl betaglukanů najdete v cordycepsu, tedy housenici čínské, ale také v reishi čili lesklokorce lesklé.

Působí široká paleta bylin i kurkumin

Působí široká paleta bylin i kurkumin

Působí široká paleta bylin i kurkumin

Pomáhá dlouhá řada bylin, třeba smetanka lékařská podporuje látkovou výměnu a tím ovlivňuje i hladinu cholesterolu. Ideální je ve formě čaje ze sušeného kořene, užívá se také jako náhražka kávy. Na snížení zlého LDL cholesterolu je v čajových směsích účinkuje také rozrazil lékařský a přeslička rolní. Pýr plazivý má v sobě látku inositol, dalšího bojovníka s cholesterolem. Přitom je třeba sušený pýr asi 10 minut povařit. Dobrou zbraní na cholesterol je i kotvičník zemní. Snížit LDL cholesterol a zvýšit hodný HDL cholesterol pomáhá i obyčejný česnek a cibule. Tvorbu sklerotických plátů v cévách tlumí také kurkumin, obsažený v oblíbeném žlutooranžovém koření, které se používá sušené a mleté do jídla. Nesmíme zapomenout také na psyllium, vlákninu z jitrocele indického.  Čekanka v salátech také brání v ukládání tuků.

S komplexním přístupem se obejdete i bez léků

Nejvhodnějším postupem jak zvýšenou hladinu tuků v krvi upravit do žádoucích limitů, je kombinace více přístupů. Vsaďte tedy na větší podíl pohybu v každodenním životě, změny jídelníčku ve prospěch celozrnné stravy, vyššího podílu ovoce a zeleniny a snížení množství konzumovaných sacharidů. Zařaďte superpotraviny aktivně bojující proti vysokému cholesterolu. Třetím a posledním segmentem jsou bylinky a houby. Tam můžete upřednostnit terapii pomocí některé z výborně působících medicinálních hub nebo třeba čajovou směs na snížení cholesterolu. Právě takto komplexním přístupem můžete dosáhnout vynikajících výsledků i bez léků. Ve hře je totiž synergie všech těchto komponent

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.