Září a říjen jsou měsíce, kdy se začíná měnit počasí, postupně se zkracují dny a ubývá i světla. Takové počasí nepřináší jen změny teplot, ale také negativní nálady. Podzimní splín souvisí i s únavou, apatií nebo podrážděním. Častěji postihuje ženy, které bývají citlivější.
Proč tomu tak je? A dá se s podzimním splínem bojovat, popřípadě, kdo vám může pomoci? Podívejte se s námi na několik tipů, které vám mohou zlepšit náladu právě v nadcházejícím podzimním období.
Obsah článku
Proč právě na podzim?
Proč tzv. podzimní deprese přichází zrovna na podzim? Ve většině případů se jedná o špatnou náladu, což neznamená skutečné onemocnění. Pokud jde o opravdovou depresi, měl by se jí zabývat odborník. Příčinou podzimního splínu je především počasí, úbytek světla, méně pohybu, nedostatek spánku nebo vitamínů. K podobnému jevu může docházet i na jaře. V každém případě je možno podniknout určité kroky, jak podzimním problémům předejít nebo se jim bránit.
Čím se vyznačuje podzimní splín?
Již v září se člověk přestává cítit v plné kondici, bývá rozladěný, nesoustředěný, melancholický, smutný a podrážděný. Tento stav se stupňuje, vrcholí během listopadu a může trvat až do jara. Proč tomu tak je? Hlavní příčinou bývá méně slunečního svitu a snížená produkce hormonů serotoninu a melatoninu. Člověk má pak narušené tzv. vnitřní hodiny a dostavuje se splín. Nejedná se o skutečnu depresi, ale spíše určité rozladění, které však člověka nevyřadí z pracovního procesu a rodinného života. A co s takovou podzimní náladou dělat?
Dopřejte si dostatek světla
Nejčastější příčinou podzimního splínu je právě nedostatek slunečního svitu. Chybějící energii je potřeba doplňovat. Proto se ve zbývajících slunečních dnech vydejte na procházku podzimní přírodou nebo se vystavujte slunečnímu záření při práci na zahradě. Tento čas se hodí pro poslední práce na záhonech nebo na péči o dřevěné prvky v zahradě. Když nastane tma, rozsviťte si dostatečné množství světel, abyste si absenci slunečního svitu vynahradili. I umělé světlo žárovek pomáhá vyrovnávat nedostatek přirozeného svitu.
Dostatek spánku a zdravá strava
Pro dobrou psychickou kondici je dostatek spánku naprosto nezbytný. Braňte se stresu a únavě dostatkem odpočinku, spěte v noci alespoň 7 hodin. Spánek může podpořit například šálek teplého mléka s medem před spaním nebo bylinkové čaje. Na podzim bude vyžadovat váš jídelníček pravidelný přísun vitamínů, proto si dávejte patřičné porce zeleniny a ovoce. Využít lze i doplňky stravy, hlavně vitamín C a D. V potravinách najdete tyto vitamíny v rybách nebo mléčných výrobcích.
Relaxujte a uvolněte se
V boji s podzimním splínem vám vydatně pomůže relaxace, Dopřejte si voňavé koupele, aromatické oleje, věnujte se oblíbeným činnostem. Vyzkoušejte i nové koníčky, nejrůznější ruční práce nebo tvorbu vkusných dekorací, kterými oživíte váš domov. Velmi populární jsou například výrobky z pryskyřice, třeba pyramidy nebo obrazy, které doplní i vaši energii. Návody na dekorace z pryskyřice najdete na internetu nebo v časopisech pro kutily.
Pohybem a fyzickou prací k pozitivnímu myšlení
V podzimních plískanicích je důležité zajistit si přísun endorfinů. Ty získáte při fyzické práci nebo sportu. I když se budete muset přesvědčovat, dejte se do běhu, věnujte se turistce nebo cvičení s přáteli. Vhodné je začít i s cvičením jógy. Náladu vám může zlepšit také barevnější oblečení, poslech melodické hudby nebo společnost přátel. S podzimním splínem se tak snadněji vyrovnáte. Pokud by se však situace zhoršovala a vy jste měli pocit, že se ze splínu stává dlouhodobá deprese, je načase vyhledat pomoc odborníka.