Přicházející podzim sebou nepřináší jen nádherně zbarvené listí stromů, pavučinky babího léta a slunečné dny s nižšími teplotami, ale také déšť, vítr a sychravé počasí. To je často příčinou zhoršeného zdravotního stavu, který se projevuje teplotami, bolestí v krku a kašlem – tedy nachlazením. Nachlazení dokáže člověka značně potrápit. I virózám však můžeme předcházet, pokud začneme včas s preventivními opatřeními. Několik tipů, jak na to, naleznete právě v našem článku.
Obsah článku
Zvýšení příjmu vitamínů přírodního původu
S podzimem se určitě zvýší požadavek vašeho těla na přísun patřičného množství vitamínů. Ideální je příjem těchto vitamínů v přírodní formě, což znamená zvýšenou konzumaci ovoce a zeleniny. Velmi důležitý je především vitamín C, který vám bude chutnat například v citrusech, kapustě, šípku nebo rakytníku. Nejen, že působí jako prevence, ale výrazně zkracuje dobu léčení, pokud vás již nachlazení postihne. Dalším výborným přírodním lékem je echinacea, která rovněž snižuje sílu i trvání samotného onemocnění. Pokud nemáte dostatečný přísun vitamínů přírodního původu, pořiďte si alespoň doplňky stravy.
Otužování a přiměřené oblečení
Ještě před příchodem podzimu začněte s otužováním. Je totiž potřeba začínat pomalu a postupně zvyšovat náročnost. Procházejte se na čerstvém vzduchu každý den, po sprchování se ochlaďte žínkou namočenou ve studené vodě a později se po mytí krátce osprchujte studenou vodou. Můžete začít od nohou a postupně přidávat další části těla. Dbejte také na přiměřeně teplé oblečení. Pokud by vaše tělo prochladlo, bylo by na nachlazení náchylnější. Jestliže prostydnete, je vhodné ohřát si ruce i nohy v teplé vodě.
Hygienická pravidla neznamenají jen mytí rukou
V období nachlazení, chřipek a různých respiračních onemocnění je důležité správné mytí rukou. Použijte dostatek mýdla, důkladně ruce promněte, věnujte se jednotlivým prstům a opláchněte vše tekoucí vlažnou vodou. Ručníky pravidelně a často měňte nebo použijte jednorázové papírové ručníky. Důležité je však vyhýbat se možným ohniskům nákazy, tedy místům, kde je velká koncentrace lidí, tedy kinům, divadlům, koncertům, nákupním centrům, bazénům a obecně takovým velkým místům, která mají klimatizaci.
Větrání a jídelníček
Úprava jídelníčku je v podzimním období na místě. Ovoce, zelenina, více cibule i česneku vám pomůže nachlazení odvrátit. Při nachlazení pak pomáhá čaj se zázvorem a medem. Nebo můžete vsadit na zázračnou rostlinku s širokým využitím, kterou si můžete doma pěstovat po celý rok, rýmovník. Jak již sám název napovídá, pomůže vám zbavit se nejen rýmy, ale i nachlazení. Můžete si z něj připravit nálev, čaj, sirup nebo jen lístky žvýkat či si dopřávat jejich výrazné vůně a účinku aromatických silic. Také nezapomínejte na čerstvý vzduch, větrejte krátce, ale účinně. Vymění se vzduch a člověk se stává otužilejším a soustředěnějším na práci.
Posilování organizmu pohybem
Imunitní systém a odolnost organizmu posílíte i pohybem. Nemusí jít jen o procházky, velmi účinný je také běh. Jak začít běhat? Začátek by měl být pomalý, aby příliš nezatěžoval klouby. Ideální je tzv. indiánský běh, střídání běhu s chůzí. Začíná se mírnou zátěží, postupně se přidává na vzdálenosti a intenzitě. Než začnete běhat, je vhodná konzultace s lékařem. Běhat by neměli lidé, kteří mají problémy s klouby, potíže s páteří, poruchy rytmu srdce nebo vyšší nadváhu. Pro ně je vhodnější formou rychlá chůze.
Pravidelný režim dne a dostatek odpočinku
I při vysokém pracovním nasazení si můžete najít chvíli času na otužování, sport a další prospěšné věci, které vám pomohou bránit se nachlazení. Stačí k tomu pravidelný režim dne a jeho dodržování. Zde jsou ve výhodě všichni, kterým je umožněna práce na Home office. Ti si program dne mohou nastavit podle svých potřeb a čas na sport si jistě najdou. Důležitý je však i dostatek odpočinku, jen organismus, který má dostatek relaxace a nepodléhá stresu, může nachlazení předcházet. Přiměřená doba spánku a odpočinkové přestávky během dne pomohou udržet zdravé tělo i mysl.