Hlavní Zdraví Nachlazení můžete předejít více způsoby

Nachlazení můžete předejít více způsoby

by redakce
Nachlazení můžete předejít více způsoby.

Přicházející podzim sebou nepřináší jen nádherně zbarvené listí stromů, pavučinky babího léta a slunečné dny s nižšími teplotami, ale také déšť, vítr a sychravé počasí. To je často příčinou zhoršeného zdravotního stavu, který se projevuje teplotami, bolestí v krku a kašlem – tedy nachlazením. Nachlazení dokáže člověka značně potrápit. I virózám však můžeme předcházet, pokud začneme včas s preventivními opatřeními. Několik tipů, jak na to, naleznete právě v našem článku.

Zvýšení příjmu vitamínů přírodního původu

S podzimem se určitě zvýší požadavek vašeho těla na přísun patřičného množství vitamínů. Ideální je příjem těchto vitamínů v přírodní formě, což znamená zvýšenou konzumaci ovoce a zeleniny. Velmi důležitý je především vitamín C, který vám bude chutnat například v citrusech, kapustě, šípku nebo rakytníku. Nejen, že působí jako prevence, ale výrazně zkracuje dobu léčení, pokud vás již nachlazení postihne. Dalším výborným přírodním lékem je echinacea, která rovněž snižuje sílu i trvání samotného onemocnění. Pokud nemáte dostatečný přísun vitamínů přírodního původu, pořiďte si alespoň doplňky stravy.

Otužování a přiměřené oblečení

Ještě před příchodem podzimu začněte s otužováním. Je totiž potřeba začínat pomalu a postupně zvyšovat náročnost. Procházejte se na čerstvém vzduchu každý den, po sprchování se ochlaďte žínkou namočenou ve studené vodě a později se po mytí krátce osprchujte studenou vodou. Můžete začít od nohou a postupně přidávat další části těla. Dbejte také na přiměřeně teplé oblečení. Pokud by vaše tělo prochladlo, bylo by na nachlazení náchylnější. Jestliže prostydnete, je vhodné ohřát si ruce i nohy v teplé vodě.

Hygienická pravidla neznamenají jen mytí rukou

V období nachlazení, chřipek a různých respiračních onemocnění je důležité správné mytí rukou. Použijte dostatek mýdla, důkladně ruce promněte, věnujte se jednotlivým prstům a opláchněte vše tekoucí vlažnou vodou. Ručníky pravidelně a často měňte nebo použijte jednorázové papírové ručníky. Důležité je však vyhýbat se možným ohniskům nákazy, tedy místům, kde je velká koncentrace lidí, tedy kinům, divadlům, koncertům, nákupním centrům, bazénům a obecně takovým velkým místům, která mají klimatizaci.

Větrání a jídelníček

Úprava jídelníčku je v podzimním období na místě. Ovoce, zelenina, více cibule i česneku vám pomůže nachlazení odvrátit. Při nachlazení pak pomáhá čaj se zázvorem a medem. Nebo můžete vsadit na zázračnou rostlinku s širokým využitím, kterou si můžete doma pěstovat po celý rok, rýmovník. Jak již sám název napovídá, pomůže vám zbavit se nejen rýmy, ale i nachlazení. Můžete si z něj připravit nálev, čaj, sirup nebo jen lístky žvýkat či si dopřávat jejich výrazné vůně a účinku aromatických silic. Také nezapomínejte na čerstvý vzduch, větrejte krátce, ale účinně. Vymění se vzduch a člověk se stává otužilejším a soustředěnějším na práci.

Posilování organizmu pohybem

Imunitní systém a odolnost organizmu posílíte i pohybem. Nemusí jít jen o procházky, velmi účinný je také běh. Jak začít běhat? Začátek by měl být pomalý, aby příliš nezatěžoval klouby. Ideální je tzv. indiánský běh, střídání běhu s chůzí. Začíná se mírnou zátěží, postupně se přidává na vzdálenosti a intenzitě. Než začnete běhat, je vhodná konzultace s lékařem. Běhat by neměli lidé, kteří mají problémy s klouby, potíže s páteří, poruchy rytmu srdce nebo vyšší nadváhu. Pro ně je vhodnější formou rychlá chůze.

Pravidelný režim dne a dostatek odpočinku

I při vysokém pracovním nasazení si můžete najít chvíli času na otužování, sport a další prospěšné věci, které vám pomohou bránit se nachlazení. Stačí k tomu pravidelný režim dne a jeho dodržování. Zde jsou ve výhodě všichni, kterým je umožněna práce na Home office. Ti si program dne mohou nastavit podle svých potřeb a čas na sport si jistě najdou. Důležitý je však i dostatek odpočinku, jen organismus, který má dostatek relaxace a nepodléhá stresu, může nachlazení předcházet. Přiměřená doba spánku a odpočinkové přestávky během dne pomohou udržet zdravé tělo i mysl.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.