Kéž by to bylo tak snadné, že? Prostě si jednoho dne říct, že už mě to nebaví, nedělá mi to dobře, nic pozitivního mi to nepřináší a tak prostě skončím. Jednoduše. Definitivně. Bez potíží.
Jenomže závislost na tabáku není jen zvyk, je to chronická nemoc a je zákeřná jako jakákoliv jiná závislost – na alkoholu, drogách, hraní nebo i třeba cukru. Mnoho výzkumů již ukázalo, že málokterý kuřák opravdu skončí hned při prvním pokusu, naopak spíše bývá úspěšný až několikátý – což je vlastně dobrá zpráva pro ty, co si myslí, že po x-tém selhání nemá smysl to zkoušet znova. Rozhodně má, vždycky! Překonat svou závislost na čemkoliv a zbavit se jí je vždycky obrovská výhra. Pojďme se podívat na některá fakta o kouření a zároveň na pár tipů, jak s ním nadobro skoncovat.
Obsah článku
Fakta o kouření
Existuje již mnoho studií, výzkumů a statistik na téma kouření a mnohým z nás ta konkrétní čísla dokážou nejčitelněji nastínit vážnost situace. Tak například to, že jedna cigareta vám zkracuje život o cca 5 min, což při jedné krabičce denně udělá 25 dní za rok. Když teda přestanete kouřit ve věku 25-34 let, můžete si život ještě prodloužit o celých 10 let…
Cigarety jsou jediné spotřební zboží, které způsobuje smrt, pokud se užívá dle návodu. Přesto je volně prodejné a propagovatelné reklamou.
Cigaretový kouř obsahuje mimo jiné radioaktivní polonium – silný kuřák získá ročně dvojnásobnou dávku radioaktivity, než je povolená norma u pracovníků v Temelínu.
Kouření se podílí 20 až 25% na výskytu kardiovaskulárních onemocnění, asi 30% na nádorových onemocněních a asi 75% na chronických plicních onemocněních, jako je bronchitida.
Z 1000 tun tabáku mají výrobci zisk 2,6 miliónu dolarů ročně. Naopak náklady zaviněné předčasným úmrtím kuřáků dosahují 13,2 miliónu dolarů, přímé náklady na nemocnost kuřáků dosahují 11 miliónů dolarů a nepřímé náklady dosahují 5,6 miliónů dolarů ročně. Celková ztráta tedy činí 27,2 miliónu dolarů ročně. Jinými slovy: stát vydává na léčení nemocí z kouření výrazně víc prostředků, než kolik jich z prodeje tabákových výrobků získává.
V Česku kouří celkem 2,3 milionu lidí; z toho 1,7 milionu by chtělo přestat, milion to každoročně zkusí. Úspěšná jsou ale jen dvě až tři procenta.
Podíl mladých kuřáků (18-22 let) je v České republice druhý nejvyšší ze všech zemí Evropské unie, přičemž většina z nich začíná kouřit před 16. rokem života a tento trend se stále zhoršuje.
V České republice zemře každým rokem přibližně 100.000 osob. V důsledku vraždy je to asi 200 osob, v důsledku sebevraždy 1.300 osob, v důsledku dopravní nehody 1.000 osob, v důsledku ostatních úrazů asi 2.000 osob, v důsledku užívání drog méně než 50 osob. V důsledku kouření (i pasivního) zemře ročně 22.000 osob, z toho 16.000 v produktivním věku. To je 60 každý den. Tedy o 10 víc, než kolik jich zemře na užívání nelegálních drog za celý rok. Současně je to jedna pětina všech úmrtí.
Jak se cítíte po přečtení těchto čísel? A to je jen zlomek informací, která se dají na internetu najít. Pokud vám to nestačilo, pojďme se podívat dál!
Čím přesně nám kouření škodí?
Cigaretový kouř obsahuje více než 300 škodlivých látek (z celkových 4000), a z toho 50 rakovinotvorných. Nikotin je legální droga, silně návyková a způsobuje fyzickou i psychickou závislost. Závislost na tabáku je kvalifikovaná jako nemoc.
Kouření, a to bohužel i pasivní forma vdechování kouře, zvyšuje riziko nebo dokonce způsobuje vznik mnoha onemocnění, jako je ateroskleróza, hypertenze, srdeční arytmie, infarkt myokardu, mrtvice, vyšší pravděpodobnost potratu a poškození plodu, nádorová onemocnění (hlavně plic, hrtanu, jícnu, horních cest dýchacích, močového měchýře, děložního čípku, slinivky či ledvin).
Další nevýhody kouření, byť stejně známé jako většina již výše uvedených, jsou:
- Zápach (dech, ruce, oblečení, vlasy, auto, byt)
- Velmi vysoká finanční zátěž (krabička vyjde cca na 100 Kč, což je měsíčně cca 3000 Kč za předpokladu, že kouříte jednu denně – vážně nemáte lepší způsob investice?)
- Není to moderní, kuřáci jsou čím dál více v nemilosti a čím dál méně se kouření toleruje
- Jste hrozbou a otravou svého okolí
- Plýtváte čas – často si kvůli dokouření necháte ujet autobus, kouříte před jídlem, po jídle, před kinem, po něm, před spaním apod. – nekouřící společníci na vás často musí čekat, až dokouříte
Jak s kouřením přestat?
Je mnoho způsobů i metod. Odborníci doporučují skoncovat ze dne na den spíše než na etapy, i když jakékoliv omezení, byť postupné, je vždycky jen velkým plusem. Důležité je si ten onen den předem stanovit a psychicky i fyzicky se na něj připravit. To zahrnuje třeba i vyhození všeho, co kouření bude připomínat (cigarety samotné, popelníky, zapalovače, sirky atp.), oznamte svůj záměr rodině a blízkému okolí s tím, že uvítáte jejich podporu a nebudete tolerovat jakékoliv maření vašeho rozhodnutí.
Připravte se na abstinenční příznaky jako je nervozita, poruchy spánku, vyšší chuť k jídlu, zhoršení kašle, zhoršené soustředění, bolesti hlavy, zácpa, stres z neustávající chuti na cigaretu.
Celkově se hodně doporučuje a osvědčilo zvýšit příjem tekutin (pozor na slazené tekutiny, už tak budete mít tendence přehánět to s cukrem a jídlem obecně) a zvýšit pohybovou aktivitu, minimálně na tři hodinky týdně. Endorfiny jdou vytvořit i zdravější cestou. Pokud nejste sportovec, choďte…choďte, co to dá a nejlépe někam do lesa, do přírody.
Připravte si nějakou činnost na chvíle, kdy vás přepadne největší chuť na cigaretu…to není zrovna snadné, já vím. Ale pro mnoho lidí je kouření buď reakcí na stres a chtějí se uklidnit nebo způsob relaxace, chvilka klidu. Naučte se meditaci…nějakou krátkou, kterou lze udělat kdekoliv bude nutné. Už samotné hluboké a vědomé dýchání dělá zázraky. Pozor na situace, kde jste dříve byli naučení automaticky kouřit (oslavy, setkání s přáteli apod.).
Nic není bez boje, žádné velké životní skoky ani zkušenosti. Připravte se, že něco vás to stát bude. Nějakou energii, nějakou korunu a hodně silné vůle. Je nutné být pevně a dobrovolně rozhodnutý, mít jasnou motivaci a jasné důvody svého rozhodnutí. Na to vždy myslete, když to budete chtít vzdát. A pokud selžete, ok, stane se… a začněte znova a lépe. Tak dlouho, dokud to jednoho slavného dne nedotáhnete do konce. A věřte si, je to reálné, bez ohledu na to, co říkají vaši známí, lékaři, média, knihy, internet – vše je jen ve vaší vlastní hlavě, pouze vy sami si určujete vlastní limity! Obklopte se a komunikujte více s lidmi, kteří to dokázali. I to pomáhá.
Přípravky, které vám pomohou přestat kouřit
Na trhu existuje již mnoho možností. Nejlevněji jsou k dostání v internetové lékárně Leano.cz, ale nakoupíte je i v každé jiné lékárně.
- Nikotinové náplasti (např. Nicorette)
- Nikotinový orální sprej (účinkuje téměř okamžitě, koupíte například na benu.cz)
- Pastilky a žvýkačky (Niquitin i Nicorette)
Určitě je využijte, odborníci i odnaučení kuřáci vám jen potvrdí, že jsou rozhodně velkým přínosem a sníží jednak abstinenční příznaky, ale celkový stres, chuť si zapálit a i pravděpodobnost, že to vzdáte.
Využít můžete i odbornou pomoc psychologů, specializovaných center pro odvykání kouření, případně zkusit alternativní řešení jako biorezonanci či akupunkturu, hodně odvážní i hypnózu. Poradit vám může váš lékař i vaše zdravotní pojišťovna, lékárník. I lidé z řad odnaučených kuřáků mohou být ku prospěchu, jen pán např. vytvořil na internetu návod, jak skončit v 21 dnech s podrobným popisem každého dne.
Závěrem bych ráda zmínila jeden zásadní mýtus při odvykání kouření. Jedná se o přesvědčení, že přestanete-li kouřit, automaticky přiberete na váze. On to úplně mýtus není. Kuřáci si často snaží nahradit cigaretu čímkoliv jiným v ústech a často sáhnou po sladkém, čímž si mohou vytvořit novou závislost a takzvaně vytlouct klín klínem.
Kouření zvyšuje metabolismus až o 15 %, takže se skutečně může krátkodobě zpomalit a vy můžete mít větší hlad. Průměrný váhový nárůst se uvádí od 4 do 10 kg za první rok abstinence, dále pak neroste a můžete ho velmi značně ovlivnit! Může být i nulový a nebyla by to výjimka. Mimo jiné…následky jednoho roku kouření jsou mnohonásobně horší než následky z mírného váhového nárůstu. Takže tohle není důvod, proč nepřestat, nýbrž pouhá výmluva.