Hlavní Životní styl Víte, jaké výhody přináší cvičení na žebřinách?

Víte, jaké výhody přináší cvičení na žebřinách?

by Martin Balko
Publikováno: Poslední aktualizace

Gymnastický žebřík neboli žebřiny. Že jste na nich naposledy cvičili v hodinách tělocviku? Nevadí! Pokud přemýšlíte nad efektivní změnou vašeho životního stylu, možná je ten správný čas přemýšlet o jejich pořízení.

Výhody žebřin 

Žebřiny jsou totiž univerzální pomůckou, na které se dá s trochou kreativity procvičit ledasco. Navíc nezabírají skoro žádné místo, a tak není divu, že si je do svých příbytků pořizuje stále více lidí. 

Další výhodou je to, že cvičit na žebřinách může celá rodina, malí i velcí. Pořízením kvalitních žebřin do bytu tak zajistíte zdravé sportování všem členům vaší domácnosti. 

Tip: K žebřinám si můžete také pořídit například závěsné kruhy, hrazdu, TRX nebo odporové gumy. Jejich využití se tak ještě rozšíří!

Benefity pro dětský vývoj 

Žebřiny pomáhají i v dětském vývoji, a to fyzickém i psychickém. Prolézání na žebřinách jim může pomoci vylepšit jejich svalstvo a zároveň zlepšit koordinaci pohybů rukou a nohou. Zároveň se jim lezením ve výšce posiluje sebedůvěra a sebevědomí. 

Důležité je vždy zajistit bezpečnost dětí  a dostatečně děti jistit. Pomoci může nejen vaše přítomnost při lezení, ale také žíněnka, která ztlumí případné pády. 

Protahování u žebřin 

Pořádné protažení je třeba před každým cvičením – ať už chodíte běhat, posilujete na strojích nebo hrajete kolektivní sporty. Zahřátím svalů můžete předejít ošklivým poraněním vzniklým při sportu, proto je tak důležité. Ale nebudeme si nic nalhávat – zrovna zábava to často není. 

Fotografie od Andrea Piacquadio z Pexels

Kromě prevence vzniku poranění při sportu protahování může zlepšit: 

  • vaši ohebnost a kloubní rozsah 
  • uvolnění celého těla, snížení svalového napětí 
  • vaši odolnost vůči únavě 
  • vaše držení těla 

Pravidelným a správně prováděným protahováním můžeme také předejít vzniku civilizačních chorob jako jsou deprese, obezita, cévní mozková příhoda, cukrovka, vysoký krevní tlak a další. 

Zpestřit protahování před cvičením nebo hodinu jógy můžete právě u žebřin. Žebřiny při protahování slouží jako opora – můžete se jich přidržovat při zakopávání nebo kroužení nohama nebo při protahování rukou. Využít se taky dají pro aktivní protažení Achillových šlach. 

Konec bolesti zad 

Zvlášť pokud vykonáváte kancelářskou práci a celý den sedíte za počítačem, žebřiny náležitě oceníte. Mohou vám totiž pomoci od bolesti zad a krční páteře. 

Na žebřinách se dá provádět mnoho cviků na záda. Tím nejznámějším a zároveň také velmi účinným je vis. Může se to zdát jako brnkačka, ale pokud nesportujete, i vis vás dokáže potrápit a uvidíte, že existuje mnoho prostoru pro zlepšení. 

Vis 

V okamžiku, kdy se zavěsíte na hrazdu a dokážete uvolnit celé tělo, dojde k protažení svalů šíje i ramen a vy ucítíte příjemné uvolnění. Při pravidelném protahování brzy uvidíte, že vydržíte viset stále déle a určitě si všimnete, že vaše ramena, záda i lopatky jsou silnější a zdravější! 

Posílení celého těla 

Fotografie od Yan Krukov z Pexels

Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc a vypadat lépe, základem je samozřejmě zdravá strava a dostatek aerobního cvičení. Zapomínat byste ale neměli ani na posílení celého těla. 

A s tím dokážou opět pomoci žebřiny! Cvičením na žebřinách posílíte hlavně horní polovinu těla – zádové svaly, ruce, ramena, břišní svaly. To ale neznamená, že nejde posílit třeba i nohy. Vždy záleží na cvicích, které provádíte. 

Přitahování nohou ve visu 

Hned po visu je druhým oblíbeným cvikem přitahování nohou. To je cvik, který vám může pomoci vyrýsovat pekáč buchet. 

Důležité je zavěsit se na šíři ramen a nohy zvedat nahoru opravdu pomalu. Taháme je nahoru břichem a dáváme pozor na záda, která by se při tomto cviku zapojovat neměla! 

Tip: Ze začátku zkoušejte přitahovat pokrčené nohy v kolenou. V okamžiku, kdy se vám bude zdát, že zvládnete víc, nohy natáhněte a zvedejte je natažené.

 

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.