Jak se vyhnout zbytečným zdravotním rizikům v zimě a předcházet úrazům?
Sice je to letos s mrazy jako na houpačce, ale i těch pár dní teplot pod 0 dokáže nadělat neplechu. Lidé spoléhají na silničáře a na posolené chodníky, ale je tohle správně? Víte, jak se správně chovat při pádu a jak úrazům předcházet?
Úrazů v zimě jednoznačně přibývá. Někdy bývají způsobené neopatrností zraněné osoby a jindy odpovědné osoby za komunikaci. Ať už je to tak či tak, je dobré si ujasnit jak předcházet úrazům a jak se zachovat při různých situacích.
Obsah článku
Běžná vycházka
I při běžné vycházce za čerstvým vzduchem ve městě či v přírodě se může přihodit několik nečekaných skutečností.
Základem pro vycházky v zimě jsou dobré boty. Kvalitní boty, které vás chrání před uklouznutím, by měly mít podrážku s hlubokými drážkami z měkké gumy. To funguje stejně jako u pneumatik, když máte hladkou podrážku, hladce se sklouznete a skončíte na zadku.
Vhodný výběr trasy je také důležitý. Buďte obezřetní a sledujte střechy a chodníky. Pokud procházíte pod střechou, na které jsou rampouchy a hodně sněhu, pak při sesuvu hrozí poranění. Těmto místům se proto raději vyhněte.
Když jste se rozhodli vyrazit do přírody, nezapomeňte se teple obléct a mít s sebou telefon. Pozorně se dívejte na značky a vyhýbejte se místům, kde hrozí lavina.
Jestliže ani kvalitní obuv nepomohla a vám noha i tak uklouzla, vždy si chraňte hlavu! I když zlomenina není žádná banalita a může se leckdy zkomplikovat, pro člověka je nejdůležitější si chránit to, co je nejvíc potřebné, a tím je hlava. Poranění hlavy může mít někdy až fatální následky na fungování celého organismu. Ale ani lehký otřes mozku není nic příjemného.
Zima je krásná a plná radosti, a to hlavně pro děti. Mládež vytáhne sáňky, boby a běží na kopec. Ale pokud tam jsou bez dozoru, většinou chodí prostředkem kopce zpět nahoru a je zde velké riziko sražení jiným dítětem. Takové úrazy mohou vést k vážným poraněním. I na ledě může dojít k ošklivým zraněním, proto je dobré, aby děti měly vždy nějaký dozor.
Tip: Zvlášť u dětí se vyplatí přemýšlet o úrazovém pojištění. Děti bývají neopatrné a často nemívají žádný pud sebezáchovy, zvlášť kluci, a tak je dobré být připraven.
Cestování autem
Zima představuje riziko i pro řidiče. Ne všichni řidiči jsou za volantem zdatní natolik, aby si poradili s náledím či sněhem.
Při cestování byste měli uvážit své zkušenosti a zdatnosti a vybírat vhodný čas a trasy na cestování. Obzvláště komunikace mezi vesnicemi nebo nižších tříd mají omezenou údržbu a je zde vyšší pravděpodobnost smyku.
Buďte připraveni a necestujte nalehko. V zimě vždy počítejte raději s tím, že můžete někde uvíznout a budete čekat na pomoc. Proto mějte dostatek oblečení a třeba i deku, ať se můžete zahřát a předejdete tak případnému prochladnutí. Nezapomeňte mít základní vybavení v autě, jako jsou řetězy, lano a lékárnička.
Tip: Některé povolání jsou závislé na řízení a je to jejich denní náplň. Proto tyto lidé bývají jsou častěji vystavování nepříznivému počasí a riziku na silnici. Řidič můžete být sebelepší, ale to vám nezaručí, že vás nepotká nějaká nehoda. Z toho důvodu je dobré být zajištěn a mít dobré životní pojištění.
Zimní sporty
Zimních sportů existuje celá řada, ale my se budeme věnovat lyžování a snowboardování.
Velkou oblibu si lidé našli v aktivní rekreaci a trávení dovolené v horách a na sjezdovkách. Právě při těchto aktivitách je důležité být opravdu dobře připraven.
Na sjezdovce, stejně jako na silnici, platí určitá pravidla.
- Jsi zodpovědný za všechno, co se děje před tebou! – Ať už jezdíte na lyžích či na snowboardu, vždy zodpovídáte za lidi, kteří jedou před vámi. Lidi nemají zpětná zrcátka, proto člověk musí jezdit tak, aby je neohrozil.
- Nezastavuj pod kopcem! – Když už potřebujete z nějakého důvodu na sjezdovce zastavit, vždy tak učiňte na kraji a dobře viditelném místě. Pokud zastavíte pod kopcem, nikdo vás neuvidí a může vás snadno srazit.
- Zvládni rychlost a jízdu! – Způsob a rychlost jízdy vždy přizpůsobte danému terénu, svým dovednostem a hustotě “provozu”.
- Pomáhej! – Když vidíš, že se někdo vyboural, vždy nabídni pomocnou ruku. I když není lyžař/snowboardista zraněný jeho nečinnost může způsobit úraz někomu jinému. Chovejte se tak, jak chcete, aby se lidé chovali k vám. Taky byste chtěli aby vám někdo podal lyži dřív, než vás jiný srazí.
- Vybavení – Tím, že si oblečeš helmu a chránič páteře předcházíš vážným zraněním. I když jsi dobrý lyžař, můžeš být překvapen neobvyklostí terénu nebo jiným sjezdařem.
Tip: Když cestujete na hory, především pokud jste se rozhodli pro větší hory než ty české a míříte do zahraničí, nezapomeňte si zařídit cestovní pojištění. Tzv. Pojištění na cestách vás ochrání před zbytečnými finančními problémy v případě zranění, to platí hlavně při sportovních výletech.