Hlavní Zdraví Jaké přírodní a zdravotně nezávadné materiály se používají pro výrobu oděvů a jaké jsou jejich výhody?

Jaké přírodní a zdravotně nezávadné materiály se používají pro výrobu oděvů a jaké jsou jejich výhody?

by redakce
Jaké přírodní a zdravotně nezávadné materiály se používají pro výrobu oděvů a jaké jsou jejich výhody?

Každý den se oblékáme do různého druhu oblečení. Oděvy se stávají naší součástí a přichází do bezprostředního styku s naší kůží. To je důvod, proč bychom měli oblečení vybírat s rozvahou. Stejně jako skoro u každého zboží se na výrobu oděvů často používá řada chemických látek. Dnešní doba ale přináší trend bio, který se netýká jen potravin, ale také oblečení. Vaše tělo byste měli hýčkat těmi nejlepšími materiály. A to nejpřirozenější je pro člověka již od pradávna příroda.

Jaké jsou používané organické materiály?

Jestliže i vás trápí používání chemických prostředků při výrobě oblečení a rozhodli jste se zvolit šetrnější způsob k přírodě i k vašemu tělu, tou nejlepší volbou jsou čistě přírodní materiály. Tyto materiály jsou pěstovány v přirozeném prostředí a bez chemických postřiků. Díky tomu přispívají k ochraně životního prostředí při pěstování i zpracování. Tím, že si oblečete organické tričko nebo mikinu nepomůžete jen sobě, ale také naší planetě.

BIO bavlna

Základem pěstování bio bavlny je to, že je pěstována naprosto přirozeným způsobem. Je pěstována pouze tam, kde je její přirozený výskyt a má vhodné klimatické podmínky. Díky střídání plodin v půdě je udržovaná úrodnost půdy, a tak nedochází k vyčerpání živin ani erozi půdy. Při pěstování nejsou používány žádné toxické chemické složky a zemědělci se omezují pouze na přirozené obrany proti škůdcům. K hnojení se používá kvalitní kompost a plevel buď plejí, mulčují nebo vysadí více odlišných plodin současně. Bio bavlna je nejčastěji sbírána ručně a při zpracování se používají přírodní látky a oleje.

Výhoda bio bavlny spočívá v tom, že díky použití zcela přirozených materiálů je hypoalergenní, tudíž se nemusíte obávat žádné alergické reakce. Navíc je také mnohem jemnější a prodyšnější, díky čemuž mnohem lépe zahřívá či ochlazuje.

Konopní

Konopí je společností nejvíce odsuzovanou rostlinou. Její využití je ovšem mnohem rozšířenější, než jen jako psychotropní látka. Mnozí už dávno zapomněli, že konopí nejen přispívá k léčbě mnohých onemocnění, ale také je velice vhodné na výrobu oblečení, lan, papíru, kosmetiky nebo izolací.

Výhodou tedy je, že konopná vlákna jsou velice pevná a odolná vůči povětrnostním vlivům. Navíc díky své odolnosti vydrží mnohem více než například bavlna. Ze začátku se zdá toto oblečení o něco tvrdší, avšak praním rychle změkne. Oblečení z konopí je velice prodyšné, což vaše tělo ocení. A nakonec má také přirozené antibakteriální vlastnosti.

Len

Len má své kořeny už ve Starověkém Egyptě. Přestože byl ve 20. století nahrazen levnějšími materiály, dnes přichází znovu do módy. Jeho pěstování je velice ekologické, protože není potřeba hnojení ani použití pesticidů a mnozí ocení i jeho recyklovatelnost. Při výrobě se nepoužívají žádné chemické látky, tudíž je zcela bio.

Jeho výhodou je pevnost a také to, že umí pohltit velké procento vody a přitom nepůsobí mokře. Nemá problém s vysokými teplotami a stárne velice pomalu. Zpočátku se může zdát více drsnější, ale praním opět změkne.

Tencel

Tato látka je získávána z eukalyptového dřeva, který roste v trvale obnovitelných porostech. Díky své rozložitelnosti je velice ekologický. Při výrobě opět nejsou použité žádné chemické látky.

Tencel má jako mnohá organická látky plno výhod. Má antibakteriální účinky, je sametově jemný, tím pádem velmi příjemný k pokožce. Při delších cestách oceníte, že výborně schne. Díky těmto vlastnostem se používá při výrobě sportovního, outdoorového i běžného oblečení.

Jistě je vám všem známé pořekadlo: “šaty dělají člověka.” Jistě na tom něco bude. V našem případě bychom si to ale měli přeložit jinak, než že formují náš vzhled. Většina lidí je oblečená 24 hodin denně, proto je důležité používat co nejšetrnější materiály. Jelikož jako naše druhá kůže je s námi v neustálem kontaktu ve všech partiích, je dobré dát přednost přírodním materiálům, které přináší spousty výhod. Toto oblečení může posloužit i jako vhodný dárek, pro někoho vám blízkého. Nenechte se odradit cenou, protože vlastnosti těchto tkanin stojí za to.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.