Inspirace a tipy na otužování bez šoku: vhodné oblečení a trocha chladu

by Martin Balko
7 minutes read

Otužování má u nás mnohaletou tradici. Loni jste mohli touto dobou vidět u rybníků, jezer a řek spousty otužilců v plavkách a ani letos tomu není jinak. V plavkách můžete venku v zimních měsících potkat kromě svých známých a přátel také celebrity. Proč tomu tak je? 

Zdravotní benefity otužování 

Otužování přináší mnoho výhod pro vaše fyzické i psychické zdraví. Právě to je pro mnoho lidí důvodem, proč se v době covidové pandemie pustili do otužování. Teď ho můžete vyzkoušet i vy. Mezi hlavní benefity otužování patří:

  • posílení kardiovaskulárního systému, zlepšení při autoimunitních onemocněních 
  • zlepšení nálady, prevence deprese 
  • posílení imunitního systému, eliminace prochladnutí a angíny 
  • zrychlení metabolismu 
  • zlepšení sexuálního apetitu 
  • pravidelnost menstruace 
  • lepší pleť 
  • méně stresu a více energie 

Otužování pro všechny 

Věděli jste ale, že otužilcem není jen ten, kdo zvládá hupsnout do ledové vody? Právě naopak. Otužování studenou vodou je už poměrně vysokou metou. Otužilcem se tak může stát  téměř každý, velcí i malí. 

Jsou ale situace, kdy je lepší se otužování spíše vyhnout. Patří k nim hlavně nemoc a zdravotní komplikace jako jsou například onemocnění srdce. V takovém případě se o vhodnosti otužování poraďte s lékařem. 

Může se vám také stát, že vás někteří lidé budou od otužování odrazovat. Copak jste blázni? Vždyť akorát nastydnete! Prochladnutí v zimních měsících skutečně hrozí, ale ne při otužování. Jako spíše při nošení krátkého oblečení a neopatrnosti. Prochladnutí potom může ohrozit i ledviny. 

Fotografie od uživatele Karolina Grabowska ze služby Pexels

Otužování vodou 

I když máte pocit, že do studeného rybníka, řeky nebo kádě s vodou prostě nevlezete, voda může být pořád způsob, jak s otužováním začít. Pro začátek stačí i studená sprcha, nejprve krátká. Zvládnete třeba posledních 15 vteřin vašeho sprchování otočit kohoutek směrem k modré? 

Ještě méně šokový způsob je otírání se žíňkou namočené do studené vody, potom k polévání. 

Otužování vzduchem 

Otužování vzduchem je vhodné i pro úplné začátečníky. Má stejné účinky jako otužování vodou, akorát účinky nastupují pomaleji. Mnoho otužilců využívá tento způsob jako doplněk pro otužování vodou. Nikde ale není psáno, že by otužování vzduchem nebylo samo o sobě dostačující. 

Ani v zimě nezapomínejte pořádně větrat. Možná vás to překvapí, ale pro pohodlí v domě nebo bytě nemusíte mít doma 23 °C. Jakmile se teplota dostane pod 20 °C, váš organismus začne pracovat rychleji. A že máte doma děti? To vůbec nevadí! Takto můžete posílit i jejich imunitu. 

I když máte zimu pravděpodobně spojenou s nošením kulicha, péřové bundy, šály a rukavic, v případě, že se otužujete, nebudete tolik kousků oblečení potřebovat. V klidu vám postačí bundy ze softshellové látky. S odpadky můžete vyběhnout dokonce i v tričku. 

Jednoduše se chladu prostě nevyhýbejte, uvidíte, že už během několika dní vám bude lépe a budete zimu snášet lépe. Chce to jenom správné nastavení mysli a odhodlání, o tom otužování hlavně je. A využijte každé příležitosti – třeba na procházku se psem vyrazte v každém počasí a bez výmluv. 

Kryokomora, otužování mrazem 

Už jste slyšeli o možnosti otužování v kryokomoře? Kryokomora, jinak také označována jako polárium, je taková jiná sauna. Nesetkáte se s ní ale s teplým vzduchem. Právě naopak. 

V kryokomoře teplota vzduchu klesá až k – 160 °C. Jedná se tedy o další způsob otužování, jiný než otužování ledovou vodou. Teplotní šok ale v tomto případě váš organismus čeká také. 

TIP: Skvělým způsobem, jak přijít otužování na chuť je také pravidelné saunování a střídání pobytu ve vysokých teplotách a studeném prostředí. 

Otužování sněhem 

Sníh je trošku jinou formou vody, proč ho ale teď v zimních měsících nevyužít, když se objeví v okolní přírodě? Vyzkoušet můžete například chození naboso v čerstvém sněhu, A že zrovna není sníh? Žádný problém – takovou chůzi naboso můžete zkoušet i v jinovatce nebo ranní rose. 

Postupem se třeba odhodláte ke sněhovému andělíčkovi ve spodním prádle nebo plavkách – to už je do studené vody jenom krůček. 

Otužování oblečením

Je tu ještě jeden způsob, jak se začít otužovat méně šokovou metodou. V zimních měsících na sebe nenavlékejte tisíce vrstev oblečení. Zkuste projednou vyrazit na procházku bez nátělníku. Příště to může být bez svetru, jen v tričku a bundě. Zbavování se vrstev oblečení je také skvělým způsobem, jak si vypěstovat silnou imunitu.

Závěrem 

Pokud jste už vyzkoušeli všemožné způsoby otužování a pořád máte pocit, že otužování není nic pro vás, nezoufejte. Existují i další způsoby, jak imunitu posílit: 

  • cvičením jógy
  • pestrou a zdravou stravou 
  • přísunem vitamínů a minerálů
  • kvalitním spánkem 
  • omezením alkoholu a kouření 

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.