Trápí vás přebytečná kila? Pokud jste se rozhodli na sobě zapracovat, možná jste narazili na nízkosacharidovou keto dietu. Na internetu sbírá jeden pozitivní ohlas za druhým nejen od běžných smrtelníků, ale i lékařů a výživových poradců. Přečtete si, jak přesně funguje a zda se hodí i pro vás.
Obsah článku
Řekněte sacharidům ne aneb princip keto diety
Keto neboli ketogenická dieta funguje na principu nízkého příjmu sacharidů a zvýšeného příjmu tuků.
Sacharidy pro naše tělo znamenají asi tolik, co pro spalovací motor benzín. Pokud je náš organismus nedostává, jako palivo použije tuk = dosáhne tzv. ketózy.
Ketóza je stav, při kterém tělo získává energii výhradně z tuků. Dochází k němu většinou po jednom až dvou dni bez sacharidů (někdy až po několika dnech) – tělo vyčerpá uchovanou glukózu v játrech a svalech a začne vytvářet tzn. ketony, organické sloučeniny, které glukózu nahradí. |
Nemusíte se bát, že by ketóza ohrozila vaše zdraví. Právě naopak – pro organismus představuje přirozený stav vyvíjející se již od pradávna. Díky němu tělo dokáže čerpat energii z tukových zásob například během nedostatku potravy. Některé ketogenní látky navíc navozují dobrou náladu a pocity euforie.
Zda jste dosáhli ketózy můžete zjistit pomocí testovacích proužků, fungují podobně jako těhotenský test. Část proužku namočíte do ranní moči a podle intenzity zbarvení diagnostických zón na testu zjistíte počet ketonů v těle. Padesát kusů testů stojí okolo 150 Kč.
Nebojte se podrážděnosti na začátku keto diety
Připravte se, že na začátku keto diety vám může být nevolno. Bolesti hlavy, podrážděnost, nebo únava znamenají, že tělu dochází glukóza. Bude chvíli trvat, než se přeorientuje na ketony.
Jak dlouho držet keto dietu?
Odborníci keto dietu dělí do tří fází:
- hubnoucí,
- udržovací,
- návratovou.
Hubnoucí fáze většinou trvá okolo 4 týdnů. Její podstatou je omezení sacharidů na minimum (běžně maximálně 50 g denně) a naopak zvýšení příjmu bílkovin.
Během druhé udržovací fáze začněte některá proteinová jídla nahrazovat plnohodnotnou běžnou stravou. Trvat bude asi dvakrát déle než fáze hubnoucí.
Pokud se rozhodnete do keto diety jít, nepodceňte návratovou fázi – jedině tak zabráníte jojo efektu. Během ní byste měli konzumovat jídla s vyváženým poměrem bílkovin, sacharidů a tuků. Dopřejte si konzultaci s výživovým poradcem, pomůže vám s jídelníčkem.
Kolik keto dietou zhubnete?
Určitě se ptáte, kolik kilogramů nebo centimetrů v pase půjde dolů. Přesné číslo vám nikdo nesdělí – záleží na metabolismu, hormonech, věku a dalších aspektech týkající se vaší životosprávy.
Obecně ale platí, že největší úbytek tuků pocítí lidé s vysokou nadváhou. Nezapomeňte však, že cílem hubnutí není pouze kýžené číslo na váze. Zaměřte se také na duševní pohodu, energii a skvělý pocit, když se nezadýcháte do schodů.
Jezte potraviny s vysokým obsahem bílkovin, tuků a minimem sacharidů
Taková kritéria splňují:
- maso,
- ryby a mořské plody,
- mléčné výrobky – řecké jogurty, tvaroh, sýr,
- vejce,
- ořechy,
- semínka všeho druhu,
- zelenina – avokádo, saláty, okurky, květák, cuketa…
Nezapomeňte, že i ovoce obsahuje mnoho sacharidů a cukrů. Pokud si bez něj nedokážete představit den, kupte si bobulové ovoce, například borůvky nebo jahody. Obědový salát si můžete ozvláštnit populárním lyofilizovaným ovocem.
Aby keto dieta měla smysl, vyhýbejte se:
- cukrovinkám všeho druhu,
- slazeným nápojům,
- cereáliím,
- pečivu,
- bramborám,
- rýži,
- těstovinám,
- doslazovaným mléčným výrobkům,
- dresinkům a marinádám,
- medu,
- ale i některým druhům zeleniny, napři. sladké mrkvi nebo kukuřici.
Trpíte-li cukrovkou nebo onemocněním ledvin, keto dietě se vyhněte
Kvůli tělesné námaze při trávení proteinů není keto dieta vhodná pro osoby s nemocnými a slabými játry nebo ledvinami. Vyhýbat by se jí měli i všichni cukrovkáři, lidé s onemocněním srdce nebo vysokým cholesterolem.