Hlavní Zdraví Diety – nejrozšířenější námitky a výmluvy

Diety – nejrozšířenější námitky a výmluvy

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Diety - nejrozšířenější námitky a výmluvy

Hubnutí a krásná postava jsou touhou mnoha žen i mužů v dnešním moderním a uspěchaném světě. Bohužel, velká část z nich není schopna dostatečně se motivovat a jít za svým vysněným cílem. A vysoko-sacharidová strava moderního věku nás pouze v obezitě podporuje. Zde jsou nejčastější mýty a alibistické výmluvy lidí, kteří evidentně potřebují zhubnout, ale chybí jim správná motivace či vůle a proti si svůj postoj zdůvodní některou z následujících vět.

1. Výmluva: To bych se musel(a) vzdát oblíbených jídel.

Fakta: Klíčem zdravé výživy je minimální vyloučení konkrétním druhů potravin, popř. jejich krátkodobé vysazení (dá se zde najít paralela s detoxikací od dlouhodobě užívaných léků). Proto základem není vyloučení daného druhu potravy, ale spíše její konzumace s mírou a ve správném poměru vůči kvalitnějším a pro tělo důležitějším potravinám. Z biologie víme, že tuky podporují naší tloušťku (mimo jiné) a proto je lepší vyloučit těžké tučné látky a využívat s mírou všechny lehce stravitelné oleje a pokrmové tuky (např. olivový olej, sezamový olej, apod.).

2. Výmluva: To bych musel(a) cvičit a to nemám čas.

Fakta: Cvičení není o čase, ale o vůli. Během dne velmi mnoho času „proflákáme“ zcela neefektivními činnostmi – telefonování, posezení v kavárně, surfování na internetu, hraní počítačových her, chození po obchodech, dívání se na televizi, apod. A paradoxně při většině těchto pasivních činností zůstáváme i my pasivní, což je problém. Chápu, že ne každý má vlastní vůli a chuť sám chodit pravidelně cvičit. Stejně demotivující je když začnete cvičit s někým ve dvojici a on toho po určité době nechá. Přesto všechno ani jeden z výše uvedených stavů není důvodem k tomu, abyste skončili s pravidelnou sportovní aktivitou. Je pravda, že na sport si člověk musí udělat čas, ale je to stejný čas, který často profláká nějakou jinou, méně náročnou činností. A v tom je právě problém moderní lidí – nejde o to, že by neměli na sport čas, ale jsou líní a nechtějí se namáhat. Jenže stejně jako zjistil český Honza ve světě, že platí „bez práce nejsou koláče“, stejně tak vaše cvičení za vás nikdo jiný neodcvičí. Takže si zkuste během dne najít optimální půl hodinku, kterou můžete obětovat nějaké sportovní aktivitě. A věřte tomu, že sport a pravidelný pohyb nepomáhá jen fyzické únavě, ale i psychické relaxaci – to hlavně pro ty lidičky, kteří přijdou z práce psychicky unavení a pak celé odpoledne prospí. Pokud se překonáte a naučíte se chodit po práci na nějaký sport, určitě se po několika týdnech budete cítit více svěží a psychicky odpočatější (určitě více, než-li spánkem). Mimoto, není vůbec žádný problém, abyste své večerní cvičení spojili s koukáním na televizi – prostě přestaňte být při pasivních zábavách pasivní.

3. Výmluva: Nemohu zhubnout kilogramy, které jsem nabrala po narození dítěte.

Fakta: Samozřejmě je o něco obtížnější hubnout po porodu, ale správná výživa a mírná změna stravovacích návyků společně s pravidelnou pohybovou aktivitou (tím není myšleno lítání po obchodech) vás jistě po určitě době dovede k optimální postavě. Navíc dobrá výživa vám vrátí spoustu energie a kondice, kterou s dítětem budete potřebovat. Podstatné je, aby na sebe byl člověk tvrdý.

4. Výmluva: Pokud zhubnu vždy zase naberu.

Fakta: Ano, JOJO efekt není nic příjemného, ale dnešní moderní stravovací programy jsou stavěny tak, že při jejich dodržování a samozřejmě i při zásadní změně stravovacích návyků, bude JOJO efekt fungovat, jen pokud se po krátké době zcela vrátíte na původní stravování a nevezmete si do života nic z dané diety. Vlastně taková moderní dieta je vlastně jakési doporučení a zkvalitnění vlastního životního stylu. A stejně jako cvičit můžete chodit pouze určitou dobu, dodržováním doporučených stravovacích návyků můžete strávit také pouze určitou dobu života – a pokud se pak vaše návyky změní nebo vrátí k původnímu stavu před dietou, logicky se i vaše váha vrátí do stejného stavu – lidský metabolismus je velmi dokonalý stroj, který jede tak, jak vy „mažete“. A pokud mu dáváte zabrat, on vám to vrátí – nejprve v podobě nadváhy a pokud ani to vám nebude stačit, přihodí nějakou tu nemoc nebo zdravotní obtíž. Takže hubněte nikoliv programově, ale stylově – prostě se začátkem diety změňte k jídlu a stravování zcela přístup – to otřese zažitými výživovými styly a tělo se musí velmi rychle adaptovat na nový systém stravy – a tělo se dokáže adaptovat opravdu rychle.

5. Výmluva: Nemám tisíce na utrácení za diety.

Fakta: Není pravdou, že dieta stojí více. Možná některé vybrané produkty stojí trochu více peněz, to ano, ale finanční zhodnocení kvality svého zdraví a léky, které potenciálně musíte při následujících nemocech z obezity užívat, vyjdou mnohdy výrazně na víc peněz. Jenže člověk raději kouká na aktuální stav peněženky, než-li na to, že může v budoucnu někde ušetřit. Moderní lidé jsou hrozně netrpělivý a chtějí všechno hned – především výsledky. Ale musíte si uvědomit, že pokud vaše „nabírání váhy“ trvalo třeba 3 roky, stejně dlouhou doby by mělo trval její shození – pokud ne, dojde k patologickému stavu nerovnováhy a tělo může zkolabovat. Je však faktem, že většina diety se snaží o maximálně rychlý efekt shození, což ovšem z hlediska biologické rovnováhy může mít právě ty negativní důsledky ve formě pozdějšího JOJO efektu. Proto by člověk neměl mít přehnané očekávání od krátkodobé diety – opravdu si musíte uvědomit, jak dlouho se ve vás tolik přebytečného tuku hromadilo a neočekávat, že dříve jak za polovinu stejného času to dokážete celé shodit.

6. Výmluva: Když budu jenom méně jíst, tak zhubnu taky.

Fakta: Pokud by to byla cesta k optimální váze, už by byly milióny lidí, co touto cestou zhubli. Menší dávky živin přirozeně vedou k horší kondici a zdravotním problémům, navíc organismus má určité mechanismy, jak zabránit, aby z těla uteklo více živin, než-li je nutné na jeho chod (např. „scvrknutí žaludku“, omezený energetický výdej, apod.) a tělo se tak začne připravovat na „horší časy“. Je to přirozená reakce organismu, kterou máme z pravěku a nikdy se jí nezbavíme. Omezený přísun energie, znamená i omezený výdej – hold nemůžeme se bránit přirozenému chování přírody, od které se tam rádi odvracíme.

Takže co nám z toho plyne za závěr? Prostě přestaňte myslet a vymýšlet výmluvy a začněte pracovat na svém cíli tak, abyste už příští týden začali s hubnutí – čím dříve s tím začnete, tím lépe pro váš a váš kvalitní život – třeba dokonce sami zjistíte, jak moc ovlivňovala nadváha kvalitu vašeho života a co všechno bez ní dokážete a umíte. Vyhrajte svoji vlastní malou válku.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.