Hlavní Zdraví Co je to psoriáza a jak se dá léčit?

Co je to psoriáza a jak se dá léčit?

by redakce
Co je to psoriáza a jak se dá léčit?

Psoriáza (lidově nazývaná lupénka) je chronické autoimunitní kožní onemocnění, charakteristické nadměrnou tvorbou a následnou obnovou kožních buněk na pokožce.

Nejčastěji se objevuje zejména na částech loktů, kolen, chodidel, ale často se objevuje i ve vlasové části kůže a na nehtech.

Někteří pacienti s tímto onemocněním mají psoriatickou artritidu, bolest, ztuhlost či nevratné poškození kloubů.

Psoriáza – autoimunitní onemocnění

Psoriáza patří mezi autoimunitní onemocnění, při kterých se imunitní systém obrátí proti vlastnímu organismu. Neohrožuje sice život, ale někdy se spojuje také s dalšími vážnými současně probíhajícími onemocněními, jakými jsou například cukrovka, astma, onemocnění srdce, deprese a jiné.

I když se toto onemocnění zatím běžnou medicínou nedá zcela vyléčit, dá se velmi dobře léčit a pacienti mohou být dlouhodobě bez projevů psoriázy, případně se dají tyto projevy zmírňovat.

Psoriáza není pouze kosmetický problém, ale je to přetrvávající, chronické a často stresující onemocnění, které může ovlivnit i ty nejjednodušší činnosti každodenního života (úklid, sportování apod.)

Druhů psoriázy existuje řada, nejčastější je chronická ložisková psoriáza.

Ložisková psoriáza – se projevuje zhrubnutí červenými ložisky pokrytými stříbřitými šupinami (nahromaděnými odumřelými kožními buňkami).

Může se projevit v jakémkoliv věku. Nejčastěji se poprvé objeví mezi 15. až 35. rokem života.

Příznaky při psoriáze a co ji může způsobit?

Škrábání, injekční vpich, chirurgický řez, akupunktura, plošný tlak, tření, popálení, poleptání, poštípání hmyzem, tetování, ale i piercing mohou vyprovokovat psoriázu. Vyvolat ji může vysoký dlouhotrvající stres.

Psoriáza se může tedy vyskytnout kdykoliv a na kterémkoliv místě. Určité oblasti kůže jsou častěji vystaveny vnější provokaci, a tedy i projevy onemocnění jsou na těchto místech nejčastěji.

Postižené bývají oblasti loktů, kolen, křížová oblast, kyčle, část hlavy pokrytá vlasy, nehty. Do prevence patří určitě životní styl pacienta a vyhýbání se stresu, což není někdy až tak jednoduché.

Jakými způsoby se toto kožní onemocnění dá léčit?

Novými moderními způsoby léčby lze psoriáza udržovat ve stádiu zlepšení. Dnešní medicína má řadu produktů, které toto onemocnění zlepšují. Patří zde například rakytník a v současnosti velmi zlepšuje stav psoriázy přírodní kosmetika, která pokožku nedráždí.

Dnes je dispozici široké spektrum účinné léčby, která dokáže zmírnit projevy psoriázy a udržet je pod kontrolou.

Ne každá léčba však účinkuje stejně u každého pacienta a má ty správné účinky. Pokud však projevy psoriázy nejsou dostatečně pod kontrolou, případně léčba nezabírá adekvátní, je třeba vyhledat pomoc u svého ošetřujícího dermatologa nebo obvodního lékaře.

Obecně léčbu psoriázy rozdělujeme na čtyři velké skupiny léčebných postupů, které se uplatňují v závislosti na stupni postižení.

Jde o:

  • lokální léčbu – léky se používají přímo na kůži, tedy se aplikují na postižená místa (masti, krémy, oleje, gely, tělová mléka, tinktury);
  • fototerapii – léčba působením ultrafialového světla
  • systémovou léčbu – léky se podávají ve formě tablet nebo injekcí, které působí na celý organismus;
  • biologickou léčbu – zasahuje pouze v nemocné části organismu. Nezanedbatelná a účinná je lázeňská léčba s různých bylin, které toto onemocnění zmírní.

Dá se toto kožní onemocnění zcela vyléčit?

Zatím se psoriáza nedá zcela vyléčit, dá se jen velmi dobře udržovat, eliminovat a pacienti mohou být dlouhodobě bez projevů psoriázy.

Psoriáza není infekční, není přenosná. Novými moderními způsoby léčby lze psoriáza udržovat ve stádiu zlepšení.

Co trápí pacientů s tímto onemocněním?

Při psoriáze jde o onemocnění, které ovlivňuje negativně nejen fyzické zdraví pacienta, ale výrazně ovlivňuje i na psychiku nemocného.

Postižení trpí nejednou depresemi, psoriáza omezuje jejich citový život – často nejsou schopni najít si partnera a vést normální partnerský i sexuální život.

Pracovní zařazení se lidí s rozsáhlou psoriázou a zařazení se do společenského života jsou omezené. Ačkoliv vynaložené úsilí k léčbě je mnohdy velké, výsledek nemusí být adekvátní.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.