Život každého člověka je plný změn a někdy nastanou i takové situace, kdy se můžete dostat na takzvané dno. Do těžké situace, která ve vás nechá pocit hlubokého smutku, dlouhodobě vás trápí a znemožňuje vám žít obvyklým způsobem života. Může se jednat například o onemocnění, smrt blízkého člověka, rozpad rodiny, ztrátu práce, neschopnost vyrovnat se s odchodem do důchodu a mnoho jiných životních situací. Co vám může pomoci takové okamžiky zvládnout a posunout se dál?
Obsah článku
Jaké životní výzvy jsou nejčastější?
Dobré a špatné chvíle se v životě člověka střídají. Někdy jsou však životní situace skutečně těžké a je potřeba se s nimi postupně vyrovnat nebo hledat pomoc.
O jaké výzvy se obvykle jedná? Jsou to takové, které se spojují s bolestmi, smutkem, pocity bezmoci a beznaděje, úzkostmi nebo zoufalstvím. Každý jedinec prožívá takové období jinak, jde o zcela individuální záležitost, proto je potřeba hledat to, co pomůže právě vám. Těžkou situací se může stát například smrt někoho blízkého, ztráta bezpečí nebo finančních jistot, rozvod či rozchod, vážné onemocnění, ztráta zaměstnání, přátel a podobně. Podívejme se na některé z těchto událostí společně a zkusme se zamyslet nad tím, jak se vyrovnat se smutkem, bouřlivými emocemi a jak postupně pokračovat v životě dál.
Nespěchejte na sebe
Ať už zažijete cokoliv, jde o něco, co se bude muset vyléčit postupně. K zotavení nedojde ihned, vše potřebuje svůj čas. Hlavní je nepotlačovat pocity smutku. Pomůže uvolnit emoce, zaplakat si a pak se třeba projít, relaxovat nebo si psát deník – zkrátka dělat to, co obvykle vaší duši pomáhá.
K nejtěžším situacím dochází, přijdete-li o blízkého člověka. Truchlení pak netrvá krátkou dobu, ale s plynoucím časem bývá bolest slabší. Je nutné nechat proběhnout všechny fáze smutku, od popírání až k přijetí. Pokud máte pocit, že nenajdete způsob, jak se vyrovnat se smrtí, požádejte o pomoc blízké a přítele, případně se svěřte do péče odborníka. I smutnění musí jednou skončit a k nejlepším lékům patří čas.
Kde hledat pomoc
Se zvládnutím těžké situace vám mohou pomoci blízcí lidé, kterým důvěřujete. Jestliže máte pocit, že ani s nimi psychické obtíže nezvládnete, vyhledejte odbornou pomoc psychologa. Předtím však vyzkoušejte některé ověřené tipy. K nim však určitě nepatří cigarety, alkohol nebo velká množství prášků na uklidnění. Předepsání léků na smutek a deprese patří vždy do rukou lékaře. Pomoci může i náročnější pohyb, který dodá tělu povzbuzující hormony. Také jídlo je důležité, v době smutku nesmíte zapomínat na základní potřeby těla. Dopřejte si oblíbené a chutné pokrmy a nápoje,
Kvalitní a dostatečný spánek je v tomto období nutností, jenže právě spánek bývá smutnými událostmi narušen. Nedostatek spánku a jeho nízká kvalita se projeví nejen únavou, ale také podrážením a emočními výkyvy. I když je v těžkých časech obtížné dobře spát, je potřeba se o to pokusit. Pomoci vám může pravidelný režim nebo různé bylinky na spaní, které používaly již generace našich předků. Z bylinek lze připravovat čaje, užívat tinktury nebo nechat působit vonné oleje.
Rozhodně nezapomínejte na sebe
Nenechte smutek ani truchlení ovládnout celý váš život. Starejte se o sebe, nedovolte, aby vás stres zničil. Chovejte se tak, jak se cítíte, nenechte si říkat, že již máte čas pokračovat dále. Přiznejte si bolest, prožijte ji a nechávejte postupně odejít. Hovořte s těmi z blízkých a přátel, kteří budou schopni vaši ztrátu pochopit. Někdy také pomáhá tvořit deník, psát dopisy, alba fotografií a vzpomínkové knihy.
Po nějaké době se vraťte ke svým koníčkům a zájmům, postupně vplouvejte do obvyklé denní rutiny. Počítejte s tím, že okamžiky smutku se budou vracet, zvláště v době různých výročí a svátků, ale intenzita zármutku již nebude tak intenzivní. Nezapomínejte na propojení mysli a těla. Proto se správně stravujte, pohybujte se a cvičte, mějte dostatek odpočinku a spánku. Váš život bude postupně nabírat ten správný směr.