Hlavní Zdraví Bioflavonoidy (vitamin P)

Bioflavonoidy (vitamin P)

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Bioflavonoidy (vitamin P)

Co jsou Bioflavonoidy (vitamin P)?

Bioflavonoidy jsou částí komplexu vitaminu C. Dnes už se téměř nenazývají vitamin P. Je to citrin, eriodictyon, flakony, hesperetin, hesperidin, quercetin a rutin. Všechny jsou velmi důležité, protože tělo si je nemůže samo vytvořit, a tak se do naše těla musí dostat z venku v naší stravě. Nadbytečné množství je vylučováno močí a potem.

Dávkování bioflavonoidů:

Pro léčebné účinky se stanovuje 50-200 mg nebo i více. Hesperidin 100mg, Rutin 25 mg.

Poté, co jedna žena s akutní revmatickou artritidou užívala dva týdny 3000 mg denně, zmizely všechny bolesti. Její krevní tlak se snížil z 190 na 176. Po šesti týdnech jí klouby fungovaly mnohem lépe a měla mnohem věší výdrž.

U 36 pacientů s krvácejícími dvanáctníkovými vředy, když brali 3-9 tablet každý den spolu s pomerančovou šťávou, zbavili se naprosto vředů během 22 dní. A ani po roce se jim to nevrátilo.

Nejbohatší zdroje bioflavonoidů jsou:

pohanka, hrozny, meruňky, černý rybíz, jahody, třešně, švestky, ryngle a podobné ovoce, ostružiny, grepy, šípky, bílá dužina z citrusového ovoce (zvláště těsně pod slupkou). Dalšími zdroji jsou další zástupci ovoce a zeleniny.

Vařením se bioflavonoidy rychle ničí, proto je nutné jíst ovoce a zeleninu co nejvíce v syrovém stavu. V dužině citrusu je desetkrát větší obsah bioflavonoidů než v samotné šťávě z tohoto ovoce.

Funkce bioflavonoidů:

Je úžasnou prevenci před křehnutím kapilár a před prosakováním krve skrze žilní stěny, jelikož je zpevňuje. Chrání vitamin C v těle před oxidací. Pracují s vitaminem C jako spolupůsobící látka. Používá se při hemeroidech, křečových žilách, vysokém tlaku, respiračních infekcích, krvácejících dásních, krvácení, ekzému, psoriáze, při nemoci z ozáření, cirhóze jater, koronární trombóze, arterioskleróze a při retinálním krvácení.

Často se používá k léčbě atletických zranění, protože ulevuje od bolesti, zlepšuje boule a modřiny. Snižuje bolest v nohách a v zádech a snižuje krvácení a nízkou hladinu vápníku. Zvyšuje cirkulaci, snižuje hladinu cholesterolu, stimuluje produkci žluči a je dobrou prevencí a léčbou při katarech.

Bioflavonoidy jsou užitečné při léčbě žaludečních vředů a malátnosti při poruše vnitřního ucha.

Když se užívají spolu s vitaminem C, tak snižují herpes v ústech (zima – opar), zlepšují svalovou dystrofii, pomáhají diabetikům a také proti opakovaným potratům.

Quercetin, když se užívá s bromelainem a vitaminem C v tabletách, je velmi účinný při astmatu. Rutin, který pochází z listů pohanky, je hlavně důležitý při prevenci opakujícího se krvácení, které je způsobeno slabými žilními stěnami. Často se používá při léčbě hemeroidů a pomáhá zpevnit cévní stěny, aby nepraskaly.

Příznaky nedostatků bioflavonoidů:

fialkové, červenavé nebo modré skvrny na kůži, které jsou způsobeny křehkostí kapilárních stěn. Nedostatek činnosti vitaminu C. Nedostatek vitaminu C nebo bioflavonoidů může přispět ke vzniku revma a revmatické horečky.

Interakce:

Bioflavonoidy jsou podstatné pro vstřebání vitaminu C, takže by se měly jíst společně. Na to je třeba pamatovat, pokud se rozhodneme užívat je v izolovaném stavu, v tabletkách či kapslích. V přirozeném stavu se vyskytují společně. V potravinových doplňcích vitamin C není dostatečně vyrovnán přítomností bioflavonoidů, kterých by mělo být v daném přípravku stejné nebo větší množství než vitaminu C. Bioflavonoidy jsou naprosto netoxické

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.