Studie na Teplicku z roku 1995 prováděná na 10 až 12 letých dětech, těhotných ženách a brancích, tedy ve skupinách, které by měly být relativně nejzdravější, prokázala, že ve skladbě své potravy dostávají pouze 20-80% doporučené denní dávky vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny. Naopak vysoce překračují 100% doporučené denní dávky látek tukové povahy.
Z této skutečnosti jednoznačně vyplývá, že celá naše populace strádá nedostatkem základních živin. Náš organizmus, který je mnohem více zatěžován nejrůznějšími negativními vlivy, žije neustále na dluh, nemá dostatek základních stavebních kamenů, aby se mohl dobře rozvíjet. S tím souvisí i významný pokles jeho obranyschopnosti, který se ve svých důsledcích projevuje nejen zvýšeným sklonem k běžným infekčním chorobám, ale i malou odolností vůči stresu a psychické zátěži vůbec, z čehož v mnoha případech vyplývá i vznik velmi závažných onemocnění. Mezi ne patří nejen onkologické choroby, ale i prudce narůstající psychické poruchy.
Moderní životní styl v praxi znamená nejen nedostatečný přívod základních živin, ale i zanášení našeho organismu mnoha nežádoucími látkami, z nichž některé jsou toxické ihned (těžké kovy), jiné až po dosažení určité koncentrace v našem organismu. To má opět za následek narušení metabolické rovnováhy a biochemických procesů v každé buňce. Tak se jednotlivé buňky soustavně poškozují, rychleji stárnou a prudce klesají jejich regenerační a replikační schopnosti. Lékařské statistiky se sice chlubí postupným prodlužováním průměrného lidského věku, ale už neříkají, jak kvalitní jsou tyto těžce vydobyté roky nad průměry. Žijeme sice o něco déle, ale zároveň ve většině případů s takovými obtížemi a problémy, že mnoho z nás o takový život vůbec nestojí.
A přitom není tak složité pro jeho zkvalitnění něco udělat.
Jednou z forem, jak zlepšit přísun důležitých látek do našeho organismu, zároveň posílit obranyschopnost, podpořit detoxikaci, stimulovat růst a obnovu každé buňky a tím i tkání a orgánů, předcházet mnoha závažným chorobám, je používání takzvaných green foods, čili zelených potravin.
Jako nejkomplexnější se jeví, pro někoho možná paradoxně, ty nejjednodušší rostlinné formy – řasy.
Určitě je to dáno jednak jejich stářím, kdy během dlouhých let vývoje dokázaly přizpůsobit stále se měnícím okolním podmínkám, jednak je to dáno tím, že každá buňka musí ručit sama za sebe, a tudíž musí obsahovat vše podstatné, aby mohla přežít. Právě proto jsou jednobuněčné rostliny, řasy komplexní ve svém složení všech důležitých látek, a proto se staly základem řady green foods.Mezi řasami lze nalézt mnoho druhů,které se od sebe liší v obsahu účinných látek, a jejich základní rozdělení je na sladkovodní a mořské.
Další rozdělení je podle obsahu chlorofylu na řasy, které jej obsahují (zelené) a které jej neobsahují (hnědé). Právě chlorofyl, vedle nukleových kyselin, je jednou z nejdůležitějších látek, které ve své buňce obsahuje chlorella.Název této řasy je odvozen právě od listového barviva chlorofylu, jehož nejbohatším rostlinným zdrojem. Obsahuje jej 10x více než je nás běžně udávaný zdroj vojtěška.Chlorofyl je přirozenou součástí zelených rostlin a některých nižších organismů. V přírodě se podílí na přeměně energie slunečního záření na chemickou energii uloženou v organických sloučeninách.
V naší republice se chlorofyl terapeuticky využívá k zevnímu ošetření některých kožních a slizničních poruch, jakými jsou například drobné popáleniny a kožní vředy. K prokázaným účinkům chlorofylu patří i inhibice genotoxického působení silných karcinogenů typu aflatoxinu, alkylačních činidel, šestimocného chromu a ionizující záření. Princip předpokládaných protektivních účinků chlorofylu a jeho derivátů spočívá patrně ve schopnosti vázat toxické volné kyslíkové radikály, které vznikají například v důsledku ionizujícího záření.
Chlorella obsahuje 2x více bílkovin než všechny druhy luštěnin, tj. 60%, 20% polysacharidů a 10% tuků. Po spirulině je dalším rostlinným zdrojem všech esenciálních aminokyselin. Bílkoviny této sladkovodní řasy jsou proto srovnatelné se živočišnými bílkovinami, obsahují pouze méně methioninu. To však může být výhodou při některých typech rakoviny, které potřebují methionin pro svůj růst.
Chlorella dále obsahuje více než dvacet různých vitamínů a minerálů. K těm nejdůležitějším patří betakaroten, chránící proti poškození kůže ultrafialovými paprsky, a vitamín B 12. Z minerálních látek je nejvýznamnější obsah železa (20x více než ve špenátu), jódu, zinku a kobaltu.
K terapeuticky nejdůležitějším látkám chlorelly patří chlorofyl, betakaroten, růstový faktor chlorelly-CGF a vlastní buněčné stěny.
Nejvýznamnějším účinkem chlorelly je její detoxikační schopnost, díky které je ideálním doplňkem všech očistných kúr a redukčních režimů. Snižování nadváhy je podporováno i zpomalením štěpení bílkovin v žaludku a střevech s následným prodloužením doby sytosti. Je vhodným doplňkem terapie vysokého krevního tlaku a stavů se zvýšenou únavností, kdy je vhodné řasu užívat 3 až 13 měsíců.
Ve stadiu zkoumání je příznivé působení chlorelly při vředových postiženích, u diabetiků, v terapii chronické zácpy a plynatosti, dále se sleduje působení na játra, alergie, akné a artritidu.
Dnes již potvrzeným účinkem je podpora imunitního systému v boji s rakovinovým onemocněním. Imunitní systém chrání každého z nás před průnikem bakterií, virů a vlivem znečištěného prostředí. Ničení a odstraňování těchto látek zajišťují speciální bílé krvinky: lymfocyty, které tvoří tělesné protilátky a bojují proti bakteriím a ničí i viry, a makrofágy, které je pohlcují a usmrcují a zároveň odstraňují nebezpečné škodliviny a jsou schopny zničit i rakovinové buňky. Jedním ze způsobů boje proti rakovině je proto posílení makrofágů. Chlorella funguje jako stimulátor při tvorbě interferonu. Což je látka tvořená buňkami imunitního systému, která stimuluje tvorbu makrofágů a tak působí antivirově, antibakteriálně a proti-rakovinově.
Clorellu lze používat samostatně jako preventivní dietetikum i jako doplněk terapie. Nepříjemnou průvodní známkou počátku užívání léku je někdy plynatost vznikající jako důsledek zrychlení střevní činnosti, která se však brzy samovolně upraví. Projevem vylučování přebytečného chlorofylu z těla může být i nazelenalé zbarvení stolice.
Nesmírně cenný je vysoký podíl vlákniny ve složení této řasy, protože právě katastrofální nedostatek vlákniny v naší potravě je hlavní příčinou prudkého nárůstu rakoviny tlustého střeva a konečníku v naší populaci.
Vysoký obsah kvalitních bílkovin, což představuje již dříve zmiňované množství kolem 60% v sušině, znamená zároveň dostatek důležitých látek pro tvorbu enzymů, jež pak příznivě ovlivňuje prakticky veškeré potřebné metabolické pochody v našem organismu. A protože všechny tyto látky, které chlorella obsahuje, působí vzájemně synergicky, lze si jen velmi těžko představit jiný, stejně bohatý zdroj těchto, pro každou buňku našeho těla nesmírně důležitých surovin.
Ze všech výše uvedených skutečností vyplývá, že dlouhodobým řešením špatných stravovacích návyků či nutným doplňkem přijímané nekvalitní stravy nemusí být vždy jen kombinace mnoha potravinových doplňků, ale že právě chlorella je dokáže dokonale nahradit. Ideální obsah i poměr v ní obsažených látek je přímo stvořen k jednoduchému a dlouhodobému užívání. Výborná snášenlivost zajišťuje i dobrou spolupráci každého uživatele.
Chlorella je opravdovým smaragdovým pokladem pro naše tělo a nezbývá mi, než i Vám ji doporučit a zároveň poblahopřát, pokud se rozhodnete ji vyzkoušet. Jestliže tento zásadní krok učiníte a chlorella se stane samozřejmou, běžnou součástí Vašeho každodenního života, učinili jste pro své zdraví mnohem více, než si sami umíte představit.