7 babských rad, které vás dostanou z nachlazení

by redakce
4 minutes read
7 babských rad, které vás dostanou z nachlazení

Rýmička, chřipka, nachlazení. Zvlášť na podzim se vás pokusí odrovnat. Můžete jít do lékárny a vybavit se prášky. Nebo vsadit na osvědčené a tradiční rady od našich prababiček, díky kterým se celkem snadno vykurýrujete. Vybrali jsme pro vás ty nejúčinnější.

1. Pijte, co se do vás vejde

Když vaše tělo začne bojovat s nákazou, potřebuje ještě víc živin než obvykle. Nezapomínejte proto na vydatný příjem tekutin, který vás hydratuje. A který živiny dostane tam, kam je potřeba. Pokud se potíte, tak je pití ještě důležitější (abyste měli co potit).

Klidně si vystačíte s čistou vodou. Ale hodí se také bylinkové čaje, například z heřmánku nebo šalvěje. Kromě tekutin získá organismus antioxidanty a protizánětlivé látky. A když do čaje přidáte ještě zázvor, máte postaráno o ještě víc vitamínů. Zázvor stačí nastrouhat nebo nakrájet na plátky.

2. Nadopujte se vitamíny

Možná si pamatujete, že jako malí vám rodiče říkali, ať jíte při nemoci hodně ovoce. A měli pravdu. Lepší je samozřejmě prevence a dodržovat pravidelný přísun ovoce a zeleniny, protože zvýšíte obranyschopnost před nemocemi. Ale i během nemoci jsou vitamíny zásadní.

Největším pomocníkem je vitamín C. Lepší než tablety je dávkovat si ho v přírodní formě. Hojně se vyskytuje v šípku, černém rybízu, citrusech nebo brokolici. A to není jenom klasická babská rada, ale taky vědecky prokázaný fakt. Pokud do sebe dostanete nad 200 mg vitamínu C, výrazně zkrátíte dobu trvání nachlazení. Budete jako rybičky, natotata.

Výhodou přírodního vitamínu C je, že se jím jenom tak nepředávkujete. Pokud využíváte doplňky stravy, snadno to můžete přepísknout. To může způsobit problémy se žaludkem. Takže všeho s mírou.

3. Pořádný slepičí vývar jako tajná zbraň

Někdo si může říct, že jde o obyčejnou polévku. Jenže základní surovinou pro vývar jsou drůbeží skelety a zelenina. Když se dá tohle dohromady, získáte skutečnou zbraň proti nachlazení. Konzumace kvalitního vývaru zvyšuje aktivitu neutrofilů. To je druh bílých krvinek, které bojují s infekcí. Tohle věděly naše babičky. A dokonce to potvrzují i vědecké studie.

Tip: Rychlý vývar se hodí. Ale pokud necháte polévku vařit i několik hodin, ze zeleniny a masa získáte ještě víc živin. A taky si náramně pochutnáte.

4. Slivovice na vypálení červa

Při nemoci byste měli alkohol úplně vyloučit. Jenže v případě ovocných pálenek platí výjimka. Vždyť to dobře znáte: „Panák slivovice vypálí každého červa”. Tuhle osvědčenou metodu praktikují mnozí, protože prostě funguje. Ideální je, když do panáka přidáte trochu medu a čerstvou citronovou šťávu. Vytvoříte životabudič, který je ale dobré pít pouze jednou denně před spaním. Jakmile se zachumláte do peřiny, začnete se parádně potit a vyhánět nemoc ven.

Slivovice nebo jakákoliv jiná pálenka ale poslouží taky na obklady. Například, když vás při nachlazení nebo chřipce bolí klouby.

5. Křen s medem jako zdroj dalších vitamínů

Tahle kombinace by vás možná nenapadla, ale je téměř zázračná. Křen jednoduše najemno nastrouháte a smícháte se stejným podílem medu. Stačí, když si tenhle domácí lék naordinujete čtyřikrát denně po jedné lžičce. Tělo dostane další vysokou dávku vitamínů, kterou tak nutně potřebuje.

6. Česnek a jeho antibakteriální účinky

Česnek je takový všelék. Patří mezi nejúčinnější pomocníky. Česnek totiž podporuje detoxikaci, posiluje imunitní systém a má velmi silné antibakteriální a antivirové účinky. Obsahuje vysoké množství alicinu, což je silné přírodní antibiotikum. Česnek tedy využívejte nejen při chřipce nebo nachlazení, ale taky preventivně.

Hodně jednoduché je i jeho použití. Bohatě stačí oloupat jeden stroužek a sníst ho. Pokud vám česnek není zrovna po chuti, můžete ho klidně jen spolknout. O všechno se postará. Opravdu stačí jeden stroužek denně. Nic se nemá přehánět. Při konzumaci většího množství byste si mohli uhnat žlučníkový záchvat.

7. Využijte sílu odpočinku a spánku

Když si na vás zasedne nachlazení, tělo svádí lítý boj. Organismus se vysiluje. Pomůžete mu doplňováním tekutin, energie, živin a vitamínů. Kromě toho je zásadní také pořádný odpočinek. Jestli máte malé nachlazení a chcete fungovat, snažte se omezit intenzitu vašich aktivit. Ale hlavně si dopřejte víc spánku, než jste zvyklí. 8 hodin je úplný základ proto, aby se mohl organismus regenerovat.

Přejeme vám pevné zdraví a ať se vám všechny choroby vyhnou obloukem. A i když přijde nachlazení, víte, jak na to.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.