Bolest už alespoň jednou za život potrápila snad každého z nás. Jejích příčin může být mnoho, často si ji způsobujeme sami. Stačí špatně zvednout těžké břemeno, dodržovat špatný životní styl. Příčinou ale může být i onemocnění nebo třeba věk. Ať už je za ní jakákoli příčina, neměli byste se s ní smiřovat, pusťte se s ní do boje.
Obsah článku
Proč nás záda vůbec bolí?
Příčin může být celá řada, bolest zad dnes dokonce řadíme mezi civilizační choroby, tedy onemocnění, za kterými stojí náš životní styl. Neustále někam spěcháme, žijeme v permanentním stresu. Mnozí z nás si na sebe samotné nenajdou ani pár minutek, jídlo odbýváme, pohyb také. Dlouhé hodiny sedíme u počítače nebo s mobilem v ruce, místo toho, abychom si vyrazili třeba na pěknou procházku.
Jaké jsou nejčastější příčiny bolestí zad?
Většina z nás si stěžuje na bolest zad z přetížení páteře a měkkých struktur jako jsou vazy, šlachy a svaly. Na vině bývá jednostranné zatížení, vadné držení těla, špatné návyky, svalová dysbalance a nedostatek pohybu.
Statické či dynamické přetížení páteře a měkkých struktur trápí hlavně mladší populaci, u starší generace se častěji setkáváme s degenerativními změnami, výhřezy meziobratlových plotének nebo deformitami páteře. Na ně už má kromě našeho životního stylu vliv i genetika. Mezi další časté příčiny bolesti zad patří:
- Úraz
- Prochladnutí
- Psychosomatické příčiny
- Funkční blokáda
- Těhotenství
- Hormonální změny během menstruačního cyklu u žen
- Nepřiměřená zátěž při tréninku u sportovců
Co dělat, když vás záda bolí?
I v případě bolesti zad platí, že nejlepší je prevence. Bolesti zad bychom se měli snažit předcházet, těžká břemena zvedat správně, nepřepínat své síly při tréninku, zaměřit se na zdravý životní styl, každou chvilku se protáhnout a najít si čas na cvičení, předcházet obezitě, zaměřit se na správné sezení a do postele si pořídit kvalitní matraci a správný polštář.
Možná vás překvapí, že bolesti zad se dá předcházet i výběrem vhodné obuvi. Místo klasických bot s úzkou špičkou a tvrdou podrážkou bychom měli vsadit třeba na barefoot boty, které chodidlu umožní kontakt s povrchem, prsty mají dostatečný prostor a naše tělo bude správně vycentrované.
To všechno zní sice moc hezky, když už vás ale záda bolí, moc vám to nepřidá. Jak si poradit s bolestí zad, abyste nemuseli hned sahat po nějaké pilulce?
Pokud bolest nevystřeluje do dolní končetiny, nemáte problém s močením a stolicí, nemáte výrazně zakřivený trup nebo se neobjevila porucha citlivosti dolních končetin, není třeba hned běhat k lékaři. Měli byste si najít úlevovou polohu, naordinovat klid, případně užít vhodné medikamenty a jak to půjde, zkusit rehabilitační cvičení, které aktivuje hluboký svalový stabilizační systém.
Mezi další osvědčené tipy, jak na bolest zad, patří:
- Suché teplo – Stačí v mikrovlnné troubě ohřát polštářek z třešňových pecek, nebo nahřát ručník a stočit ho do ruličky. Teplota ale nesmí být příliš vysoká, měla by vaše svaly do hloubky prohřát. Stačí 40 – 60 °C. Použít můžete i elektrickou dečku, u které si sami nastavíte teplotu.
- Zkuste techniku měkkých tkání. Ve svalech najděte obzvlášť bolestivá místa, tzv. trigger point a rozmasírujte ho. Tlačte proti němu prstem, můžete také střídavě tlačit a uvolňovat. Můžete také položit dlaně na ramena, prsty lehce rozevřít a jemně tlačit, a přitom posouvat kůži kolem páteře.
- Pomoci může i fasciální válec s hrbolky a výběžky. Kombinovat ho můžete i s cíleným protahováním svalů.
- V poslední době je velmi oblíbené i tejpování pomocí speciálních tejpovacích pásek.
- Populární jsou i různé akupresurní podložky, které vychází z poznatků tradiční čínské medicíny a napomáhají celkové relaxaci. Ne každý je ale zvládne.
- Cviky, které přinesou úlevu se liší podle toho, kde vás záda bolí, proto je lepší se poradit s odborníkem.