Strýček bílý cukr – je opravdu tak nebezpečný?

by redakce
4 minutes read
Strýček bílý cukr - je opravdu tak nebezpečný?

„Bůh stvořil stravu a čert kuchaře.“ Některá lidová moudra bychom si měli vzít k srdci. Příroda nás obdarovala nesčetnými dary, se kterými ale nejsem spokojeni, a musíme je rozemlít, rozvařit, usmažit, upéct a poté hodit na běžící pás do fabriky, abychom si mohli dát svůj milovaný dortík.

Co se týče bílého cukru, chemicky se jedná o sacharózu, tedy sacharid, který se skládá z jedné molekuly fruktózy a jedné molekuly glukózy. Není to něco, co by vzniklo lidským přičiněním. Sacharóza se vyskytuje běžně v přírodě, například v dobře známé cukrové řepě. Jenže co my lidé nevymysleli. Přidáme vápno, oxid siřičitý a vaříme a sušíme. Přitom bílý cukr je součástí našeho jídelníčku teprve krátce, protože proslulé české cukrovary vznikaly až v 19. století.

Myslíte si, že třtinový cukr je zdravější než řepný? Omyl. Větší rozdíl je v chuti než v jeho přínosu. Oba dva se připravují stejně, jde o stejnou sloučeninu, jen u toho třtinového se nechává podíl zbytkové melasy. Pokud si ze supermarketu přinesete pytlík s hnědým obsahem, aniž byste si pořádně přečetli etiketu, je možné, že jste zakoupili bílý cukr obarvený karamelem.

Často označujeme cukr přezdívkami jako „bílé zlo“. Pod tímto pojmem si představíme bílý prášek v pytlíku, ale pokud nebudeme obezřetní, najdeme cukr i v medu a různých „zdravých sirupech jako je javorový sirup nebo podobné sirupy určené k doslazování. Pokud během vaření používáte glukózo-fruktózový sirup, zamyslete se, o co vlastně jde. Glukóza – fruktóza. Přečtěte si znovu druhý odstavec a pochopíte, co v takovém výrobku konzumujete.

Cukr je jednou z „prázdných kalorií, tedy potravin, které dodají tělu energii, ale žádné prospěšné látky. A jdu ve svém tvrzení ještě dál – není jenom tím, ale skutečným jedem. Ubírá nám minerály, vitamíny a inhibuje vstřebávání hořčíku.

Jedním z následků, se kterým je cukr spojován, je rakovina. V současnosti se odhaduje, že na celém světě trpí touto chorobou 12 milionů lidí. Toto číslo lehce přesahuje počet obyvatel v České republice. Pokud budeme v tomto trendu pokračovat, počet nemocných se podle odborníků může vyšplhat až na 20 milionů a to do roku 2030.

Je prokázáno, že „palivem“ rakovinným buněk je cukr. Bohužel dosavadní terapie rozšířené v západním světě neprovádí při léčbě změnu jídelníčku. A přitom není potřeba provést v našem stravování nějaký radikální zásah.

Metlou moderní společnosti je růst obezity.  Dřív se mělo za to, že pokud přijímáme tuk, roste i množství tuku v našem těle. V současných studiích je prokazováno, že ne tuk, ale cukr je tím pravým viníkem. Při trávením je cukr odveden do jater ke zpracování, jenže ty si s tak velkým množstvím nejsou schopny poradit, a proto ho uloží v podobě tuku. Popravdě jsme nyní třikrát těžší v porovnání se šedesátými léty.

S rostoucí obezitou vzniká i riziko diabetu 2. typu. Je prokázáno, že pokud pijete více než jeden průmyslově zpracovaný slazený nápoj denně, vzniká u vás o 83% riziko vzniku diabetu než u ostatní populace, která se těchto nápojů zdržuje.

Při náhlém navýšení glukózy v krvi začne pankreas produkovat inzulin. Pokud ale tyhle hladiny zůstávají neustále vyšší, pankreas začne vylučovat méně a méně inzulinu. Abychom mohli správně fungovat, musíme ho do těla dostat uměle.

Nadměrná konzumace cukru je spojována s rostoucím počtem srdečních onemocnění. Když si to představíme na sladkých limonádách, s každou sklenicí navíc denně se riziko rozvinutí těchto chorob zvyšuje o 19-25%.

Mohli bychom pokračovat kandidou, kognitivními poruchami u dětí a mladých lidí, poruchy funkce slinivky břišní, jater a nervového systému, tvorba kyselého prostředí v organismu a poruchy chování.

Co je na konzumaci cukru nejhorší, je jeho schopnost přivést nás k závislosti. Při jeho konzumaci se aktivuje tvorba dopaminu a serotoninu, což v nás vzbuzuje onen slastný pocit „štěstí“. Bohužel si na tento stav zvykáme a tělo vyžaduje stále větší dávky drogy.

Když se rozhodnete množství cukru nahradit sladidly, dávejte si pozor hned na dvě věci. Některá umělá sladidla mohou být zdraví ohrožující a zadruhé, když vaše chuťové pohárky ucítí sladkou chuť, mozek vyšle signály k vyloučení inzulinu. Vznik cukrovky tak mohou zapříčinit i sladidla.

Rozhodli jste se už cukr ze svého jídelníčku vyškrtnout? Nebude to tak jednoduché, pokud se nesete na vlně závislosti. Konzumujte proto víc proteinů a zdravých olejů, které vás zasytí a sníží množství glukózy v krevním oběhu.

Kdo se má v nabídce „přírodních“ a umělých sladidel vyznat? Záměrem tohoto článku není zabývat se umělými sladidly, proto se budu věnovat těm, které jsou pro nás přirozené. Sáhněte po sušeném ovoci, ovocných šťávách, kokosovém sirupu, medu z domácí produkce nebo po ovoci jako jsou banány či hrozny. I zde však platí – všeho s mírou.

Neříkám, že tato cesta je jednoduchá. Jsme jen lidé. Sladkou chuť máme rádi a sacharidy k životu potřebujeme. Možná si říkáte, kolik peněz budete muset zainvestovat do nákupu nových potravin. Zamyslete se však. Vaše tělo je tou nejúžasnější věcí, kterou si nesete životem, nikdy se ho nezbavíte, a proto máte zodpovědnost o něj pečovat. Dopřejte si to proto to nejlepší, co si zasloužíte.

Použité zdroje: WorldWideHealth, NaturalNews, ScienceDaily, WCRF, FabResearch.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.