Celiakie neboli nesnášenlivost lepku je chronické onemocnění tenkého střeva. Celiakie je onemocnění, kdy dochází k přecitlivělosti na lepek.
Lepek nese také název gluten. Jedná se o bílkovinu, která je obsažená v obilovinách.
Celiakie je onemocnění, které postihuje již malé děti a pokud se chcete dozvědět, jaké jsou její příznaky a způsob léčby, tak čtěte dál.
Obsah článku
Co je celiakie?
Celiakie je onemocnění tenkého střeva, kdy dochází k přecitlivělosti na lepek, jedná se o alergii na lepek. Celiakie je celoživotní onemocnění, které se nedá vyléčit, avšak průběh onemocnění a projevy se dají zmírnit dodržováním bezlepkové diety.
Při nedodržování bezlepkové diety dochází k poškození tenkého střeva. Sliznice z tenkého střeva pak hůře vstřebává živiny přijaté z potravy.
Výskyt celiakie
Celiakie je onemocnění tenkého střeva, které se častěji vyskytuje u žen než u mužů. Celiakie je onemocnění, které se zjistí, když malé dítě přechází z kojení na jinou stravu, ve které se objevuje lepek.
V České republice je velké procento lidí s celiakií, avšak pouze polovina z nich o tom vím a dodržuje bezlepkovou dietu.
Příčina celiakie
Hlavní příčinou celiakie je nesnášenlivost lepku, neboli alergie na lepek. Celiakie může být také geneticky ovlivněná. Celiakie je nemoc, která se nedá vyléčit, avšak při dodržování bezlepkové diety, člověk může mít nemoc pod kontrolou.
Celiakie se také častěji vyskytuje u dětí s Downovým syndromem. Mezi častá onemocnění, která postihují dětí od narození, patří alergie různého typu, autismus, downův syndrom a celiakie.
Počáteční příznaky celiakie
Příznaky celiakie mohou být různé. U malých dětí dochází k objevení prvních příznaků, jakmile přejdou na jinou stravu, ve které je přítomen lepek. Někdy se onemocnění může projevit až v dospělosti.
Celiakie je chronické onemocnění, kdy dochází k nesnášenlivosti lepku. Při celiakii je nutné dodržovat bezlepkovou dietu, a pokud ji člověk nedodržuje, dochází k postižení sliznice tenkého střeva.
Vlivem poškození tenkého střeva nedochází ke vstřebávání živin, které jsou přijaté potravou.
Klasické a další příznaky u celiakie
Mezi klasické příznaky u celiakie patří dlouhotrvající průjmy a celkové neprospívání dítěte při konzumaci lepku. Mezi další příznaky patří bolesti břicha, zácpa, zvracení, pálení žáhy, nadýmání, nafouklé bříško a celkový neklid dítěte.
- Hubnutí
- Děti jsou malého vzrůstu
- Bolesti hlavy, celková únava
- Vypadávání vlasů
- Opoždění puberty
U celiakie se také může objevovat vyrážka, u žen může nastat neplodnost, poruchy menstruace a také deprese.
Diagnostika celiakie
Diagnostika se provádí pomocí odběru krve a odběru sliznice tenkého střeva na vyšetření. Tyto vyšetření je nutné několikrát opakovat, protože e může jednat o jiné onemocnění než celiakie. U malých dětí tyto příznaky mohou být vyvolány například alergií na mléko nebo nějakou infekcí.
Doprovodná onemocnění
Pokud člověk onemocnění celiakií, většinou se u něj později objeví diabetes mellitus – cukrovka. Tito lidé také velmi často mají problémy s onemocněním štítné žlázy.
Celiakie a dieta
Celiakie je autoimunní onemocnění, kdy dochází k nesnášenlivosti lepku. U tohoto onemocnění je nutné držet bezlepkovou dietu, a pokud není dodržována, dochází k poškození sliznice tenkého střeva, jak už bylo řečeno výše.
Porušení bezlepkové diety
Bezlepková dieta znamená zcela vyloučení lepku z potravy lepek je nejčastěji obsažen v žitu, ovsu, ječmeni a hlavně v pšenici. Při této dietě je nutné tyto potraviny zcela vynechat ze svého jídelníčku.
Při porušování bezlepkové diety dochází k různým následkům.
- Opožděný vývoj dítěte;
- Poruchy psychomotoriky u dítěte;
- Poruchy vstřebávání cukrů a tuků;
- Neprospívání dětí, únava a nedostatek energie;
- Nedostatek vitamínu K, který může vyvolat krvácení;
- Nedostatek vitamínu B12, vitamínu D;
- U žen může dojít k neplodnosti.
Za vhodné potraviny se považují kukuřice, brambory, jáhly, luštěniny, rýže, sója a pohanka.
Další následky nedodržení diety u celiakie
U neléčené celiakie, může dojít ke vzniku nádoru na tenkém střevě. Dále u pacientů s celiakií dochází k poruše funkce štítné žlázy, jaterní cirhóze, epilepsii a schizofrenii.
Léčba celiakie
Celiakie je onemocnění, které se nedá vyléčit, avšak se dají projevy onemocnění zmírnit, a to držením bezlepkové diety.